Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Majitel moravskobudějovického hokejového klubu Zdenek Stojánek.
(foto: Martin Mutl)

Žihadla budou hrát i v příští sezóně, potvrzuje šéf klubu Zdenek Stojánek

10.07.2018

Moravské Budějovice - Hokejová Žihadla z Moravských Budějovic táhnou. V letošní sezóně je na útulném zimním stadionu vedle moravskobudějovického koupaliště bezmála patnáct tisíc fanoušků. A ti i tentokrát museli být spokojení. Jejich tým se znovu zastavil až pod samotným vrcholem. I tentokrát se mu v semifinále druholigového play-off postavil soupeř z Havlíčkova Brodu. Jak hodnotí uplynulou sezónu majitel klubu Zdenek Stojánek, jsme se na začátku léta zašli zeptat.


Uplynulou sezónu nemůžeme z výkonnostního hlediska hodnotit jinak než pozitivně. Dostali jsme se tam, kam v minulé sezóně, a to je na šíři našeho kádru a na podmínky, ve kterých tady pracujeme, myslím nádherný výsledek.

Pokud byste ji srovnal s tou předešlou, v čem byla jiná?

Trošičku jiná byla, to jsem si uvědomoval už v jejím průběhu. Jednak jsme neměli takové štěstí jako v předloňské sezóně, kdy ten náš úzký kádr vydržel bez problémů až do konce play-off a vyhnula se nám zranění a nemoci. To se tentokrát nestalo, už před play-off nebo v jeho průběhu nám začali kvůli dlouhodobějším zraněním odpadat důležití hráči, ať to byl Roman Mikeš nebo David Horký. Takže jsme některé zápasy dohrávali vyloženě s torzem mužstva. Na druhou stranu se do famózní formy dostal Honza Brož, takže se to nějak vykompenzovalo a co nestihli uhrát kluci v poli, pochytal Honza Brož, takže výsledek byl nakonec srovnatelný.

Stejně skončily obě. Jak mrzí letošní vyřazení Havlíčkovým Brodem?

Na to jsou různé úhly pohledu. Tak, jak skončila ta předminulá sezóna, kdy byl poslední zápas skrečován a v Havlíčkově Brodě se děly různé nepřístojnosti, to byl hořký konec sezóny. Letos jsme prohráli na tři zápasy, což mrzí, protože to byly vyrovnané zápasy a mohli jsme se ještě jednou vrátit na domácí led. Už kvůli fanouškům, kteří nás tradičně celou sezónu vytrvale a fantasticky povzbuzovali a hnali dopředu. Z hlediska možností, hlavně těch ekonomických, si myslím, že to byl pro nás vrchol. Je zbytečné se drápat ještě sedm metrů nad vrchol, když už tam pro nás nic nebylo.

Už jste zmínil, že tu loňskou sérii provázela řada negativních emocí. Byl v tomhle ohledu letos větší klid?

Oproti loňsku ano, ale úplně klid samozřejmě nebyl, protože u nás působí trenér Gusta Žák, který byl dlouholetým funkcionářem Brodu. Jeho osoba je tou, která v brodských fanoušcích vzbuzuje jakési emoce. Nevím, co jim tak zlého udělal, že mu to nemohou zapomenout, já si myslím, že tyhle věci minuly, on odtud odešel a to, jak se chovají k němu, se bohužel přenáší na nás, kteří s tím nemáme nic společného. Považuji to za zbytečné, nesportovní a opatření, která musíme na tyhle zápasy dělat, nás stojí spoustu úsilí a peněz, protože chceme zabránit zbytečným incidentům.

Vraťme se ale na začátek sezóny. Podařilo se vám poskládat tým podle vašich představ?

Tým poskládaný podle mých představ nebude asi nikdy, ale bylo to poskládané podle možností, které máme. Jsem člověk, který se snaží dělat věci naplno, takže vždycky se to dá poskládat lépe, ale na druhou stranu rozhodně i hůř. Kádr byl podobný, jako ten předloňský a byli jsme s ním spokojení, protože u nás nejde jen o výkonnost hráčů, ale i o lidskou stránku. To do sebe musí zapadat. Takže ve finále jsem byl spokojený.

V týmu chyběl Lukáš Havel, což cítit být muselo. Jak dalece vás tato ztráta mrzí?

Bylo to pro mě velké dilema, protože jsem si byl vědom toho, že přísun jeho bodů bude muset někdo nahradit. On je střelec od boha, proto byl tak váženým hráčem. S Lukášem Havlem jsme se dohodli, ale jeho představa o dalším životě byla jiná, než spojená s hokejem, takže se začal věnovat víc civilním stránkám života a hokeji už se nevěnoval tolik, což bylo na ledě poznat, i když to byla jen druhá liga. Lukáš se rozhodl věnovat dětem a jejich výchově, takže naše cesty se lidsky rozešly. To je život.

Zcela hypoteticky. Byla by sezóna s Lukášem Havlem lepší?

Už jsem to říkal jednou, na hypotézy nevěřím. Nesázím a luštění ze skleněné koule nemám rád. To je stejné, když se zeptáte, jestli zítra na náměstí přistanou Marťani a z létajícího talíře vylezou v dresech Žihadel…

Naopak se podařilo dohodnout na spolupráci s třiačtyřicetiletým matadorem Petrem Pucherem. Dokázal Lukáše Havla nahradit?

To jsou dva naprosto rozdílní hráči a nedá se říci, jestli ho dokázal nebo nedokázal nahradit. Prostě odešel Lukáš a přišel Petr Pucher, se kterým přišla hora zkušeností. U něj bylo důležité to, že dokázal klukům předat své zkušenosti dál, mladým klukům spoustu věcí vysvětlil nebo ukázal, jak by se to mělo dělat. To Lukáš nedělal.

Budete mít o Pucherovy služby zájem i v příští sezóně? Vlastně… Bude nějaká příští sezóna?

Příští sezóna bude! Je podaná přihláška a zaplacený vklad. Zúčastnil jsem se aktivu v Praze a my sestavujeme nové mužstvo. Na další sezónu jsme dohodnutí i s Petrem Pucherem.

Vždy jste tvrdil, že vaším snem je druhou ligu vyhrát. Odsouvá se splnění vašeho snu o rok?

Pro nás je to, kam jsme došli, malé vítězství, protože podmínky našeho města a klubu ne- jsou vůbec srovnatelné s těmi, kteří se potom účastnili baráže o WSM ligu. Neříkám, že jsem ten sen nějak změnil, ale čas postupuje a já stárnu… Nevím, jestli ještě někdy druhou ligu vyhrajeme.

Znamenalo by případné vítězství ve druhé lize postup do první ligy, nebo je to utopie?

Tímhle asi spousta lidí žije, ale já jsem na to odpověděl už dávno. To není utopie, to je absolutní nesmysl! První liga je zcela mimo naše možnosti a smyslové vnímání.

Jste na chod klubu stále víceméně sám?

Tak se to říct nedá. Jsem na to sám jen do určité míry. Máme spoustu partnerů, kteří nám s financováním pomáhají. Největším partnerem jsou naši diváci. Kdyby jich chodilo třikrát tolik, tak by se ta naše situace výrazně zlepšila. Kdyby bylo na každý zápas vyprodáno, byla by to paráda. Jsem jeden z hlavních partnerů, ale sám na to nejsem.

Zmínil jste fanoušky, kteří vás celou sezónu vydatně podporovali. Co říci na jejich adresu?

Jsem za to strašně rád, že se tady vytvořil fanklub, který ač se personálně mění, udržuje činnost a jeho činnost je fantastická. Dokáže strhnout celou tribunu a hraje se úplně jinak, než když přijedeme někam, kde každý, kdo má tři piva, na hráče pořvává. Diváci jsou po celou dobu našeho novodobého působení ve druhé lize fantastičtí. Bez nich by Budějovice nebyly to, co jsou. Sem když někdo jede, ví, že bude hrát hokej na malém kluzišti a před zaplněnou tribunou. A nejezdí se sem těm mužstvům dobře a já jsem rád, že jsme si takovou pověst vybudovali. Navíc se u nás fandí slušně a nesklouzává se k žádným excesům. Za to všem patří obrovské poděkování.

Co bylo podle vás pro Žihadla největším úskalím uplynulé druholigové sezóny. Byl to úzký kádr?

Asi to byl úzký kádr. V play-off už ty zápasy následují rychle za sebou a ukázalo se, že hráči jsou poměrně slušně připravení fyzicky, ale bohužel se nám nevyhnula zranění a nemoci. Některé zápasy jsme museli dohrávat s jedenácti hráči, a to je opravdu málo. Ale já to nemůžu dělat jinak, nemůžu tady držet pětadvacet lidí. Nevidím jinou možnost, že s úzkým kádrem budeme hrát i v příští sezóně.

Výkonnostně asi nejzářivější hvězdou Žihadel byl brankář Brož. Jak jste se k dvacetiletému odchovanci z Vysočiny vlastně dostali?

Brankář je před každou sezónou velké dilema. Měli jsme nějaké brankáře nachystané, ale čekal jsem do poslední chvíle, jestli se někde někdo neobjeví. Tím, jak Jihlava před rokem postoupila do extraligy, v té chvíli ztratila zájem o služby Honzy Brože, kterého si nechala jen jako sparing partnera do tréninků. Beďa Ščerban mi ho nabídl, já jsem byl rád, ale Honza rád nebyl a na prvním tréninku na to koukal tak trochu skrz prsty a myslel si, že to je pro něj krok dolů. Já mu to vysvětlil, že je daleko lepší je dobrá druholigová sezóna, kdy si zachytá spoustu těžkých zápasů, než když bude sedět někde v první lize na střídačce. Honza to nakonec pochopil, byl rád, že si zachytal, udělal si jméno a Jihlava mu dala novou smlouvu. Myslím, že ho v první lize budeme v dresu Dukly vídávat pravidelně.

Máte už nějakou představu o tom, kdo Brože v brance nahradí?

Zůstanou tady ti kluci, co tady byli vloni. Asi se tady nedaří tak špatně, když Honza Čáp s Davidem Vackem projevili zájem být tady i další sezónu, přestože Čáp vloni chytal dva zápasy a Vacek dělal trojku. O něčem už jsem se v Třebíči i v Jihlavě bavil, ale zatím konkrétní představa není. S trenérem máme nějakou myšlenku, kterou chceme začít dávat do života. Do mužstva chceme zapracovat několik mladých ambiciózních bruslivých hráčů.

Narazil jste na trenéra. Bude jím i v další sezóně Augustin Žák?

Ta domluva byla jednoduchá. Sem, když někdo přijde, nakonec odsud nerad odchází, protože jsme malé město, pracujeme ve skromných podmínkách, ale snažíme se být féroví a svoje závazky si plníme. Domluva nebyla složitá, ani jsem o ničem jiném neuvažoval. Nejsem člověk, který by miloval nějaké dramatické změny a hledal chyby tam, kde nejsou. Nikdo nejsme bez chyb. Takže s Gustou Žákem jsme se dohodli na další spolupráci.

Říkáte, že chcete zapracovat mladé ambiciózní hráče. Kdo kromě Petra Puchera bude dodávat zkušenosti?

Vycházíme z toho, že kostra týmu zůstane stejná, jako vloni. Takže i Láďa Rytnauer má chuť si dát jednu sezónu, jsou tady kluci, kteří už tady hrají haldu sezón a ti všichni se rozhodli pokračovat. Nějaké nové jméno ale veřejnosti představit nemůžu, nemáme nic takového v plánu a nic není na obzoru. Byl jsem historicky dohodnut s jedním hráčem, ale postupně jsem pochopil, že ta dohoda nedojde naplnění.

Mluvíte o Davidu Dolníčkovi?

Politici mají na některé otázky univerzální odpověď – no comment…

Kromě Dolníčka skončil s kariérou i Roman Erat. Toho vás nenapadlo oslovit?

Nenapadlo a zatím jsem o tom nepřemýšlel. Myslím, si, že by k nám ani nešel, i když by takováhle persona byla velmi zajímavá a přišly by s ní spousty zkušeností. S trenérem chceme podniknout cestu do jednoho nebo dvou extraligových klubů a uvidíme, co se z toho vyklube.

V Třebíči skončil i obránce Kaláb, co ten?

Myslím, že bude chtít hrát ještě výš. I když jsem se dozvěděl, že pochází tady odtud z Dešova, moc tomu nevěřím. Takhle zkušeného beka bychom ale rozhodně využili.

Jak budete spolupracovat s Třebíčí a Znojmem?

Se Znojmem je spolupráce složitější, protože hrají EBEL ligu a kdyby chtěli někoho na měsíc nebo dva někoho uvolnit, museli by dělat transfer za asi tisíc švýcarských franků, a to je zbytečné. Spolupráce s Třebíčí je standardně na slušné úrovni, kde nám parádně vychází zahájení naší přípravy, kdy my nemáme led. V Třebíči máme skoro až domácí podmínky, za což jim musíme poděkovat.

Známe se už dlouho a vždycky na konci sezóny jste hokejem už hodně unavený. Stihl jste si letos už odpočinout?

Letos už jsem tak unavený nebyl, už jsem proti tomu začal být trochu imunní. Samozřejmě jsem byl rád, že to skončilo a hlavou mi jako každý rok šly miliony myšlenek. Druhá liga je ale přihlášená a příští sezóna bude…

Jak si tedy v létě nejlépe odpočinete? Golf, moře nebo vnučka?

Mám vnučku, která je za čtyři vnuky, snažím se věnovat golfu, hodně se věnuji firmě.

Kdy začne naostro nová hokejová sezóna moravskobudějovických Žihadel?

V neděli pátého srpna na zimním stadionu v Třebíči.

Autor: Martin Mutl
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk