Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Žižkův dub stromem roku?

05.06.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Žižkův dub v areálu zámecké zahrady soutěží o vítězství v anketě Strom roku. Můžete namítat, že takových anket probíhá každoročně na desítky. Krom prestiže obvykle nic nenabízí. Na vítěze této ankety ovšem čeká odborné arboristické ošetření, a to už za podporu veřejnosti a hlasování určitě stojí.


Nadace Partnerství vyhlašuje celostátní anketu Strom roku již od roku 2002. Touto akcí chce podpořit aktivní veřejnost v péči o stromy v jejich okolí. Stromy, ucházející se o titul, může nominovat kdokoliv. Aktuálně porotci vybrali dvanáctku finalistů, kteří budou soupeřit o přízeň veřejnosti v již 18. ročníku.

Klání odstartuje 17. června, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v online hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěz bude vyhlášen 3. října v Brně.

Nadace Partnerství se navíc od 20. května vypraví na již tradiční setkání se všemi ambasadory finalistů v rámci tak zvané stromojízdy. Během putování budou stromy profesionálně nafoceny. Setkání u náměšťského Žižkova dubu bylo naplánováno na čtvrtek 30. května mezi 17. a 18. hodinou. Na místo dorazila také ambasadorka stromu Hana Matoušková, učitelka ze ZŠ Komenského.

Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku. Pokud chcete Žižkovu dubu dopřát odbornou péči zdarma, určitě si do kalendáře poznamenejte termín 17. června, kdy bude spuštěno hlasování veřejnosti a podpořte jej svým hlasem!

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk