Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zpátky do školy s rouškou a dobrovolně

06.05.2020

TŘEBÍČ (mach) - Pozitivně testovaných lidí na Covid - 19 nestále ubývá. Situace v Česku se uklidňuje a život se pomalu vrací do normálních kolejí. Do škol by se měly vrátit děti. Plány na jejich návrat se ale stále mění. Vláda zohledňuje aktuální situaci a na základě toho také upravuje svá nařízení. Dobrovolné vrácení dětí do lavic je zatím naplánováno na pondělí 25. května. Kolika dětí se to bude nakonec týkat a v jakém režimu bude výuka probíhat, je zatím známo jen v hrubých obrysech.


Starosta Pavel Pacal informoval veřejnost, že postup ředitelů základních a mateřských škol na území Třebíče bude jednotný. Společná schůzka všech zainteresovaných již proběhla. Konkrétní podmínky návratu dětí do škol ale zatím zveřejněny nebudou.

„Schůzka dopadla dobře. Ředitelé se těší na návrat dětí do školy. Mají připraven způsob zabezpečení,“ nastínil Pavel Pacal. „Co se týká základních škol, dohodli jsme se v nějakých obrysech, jak by to mohlo fungovat. Konkrétní detaily jsme se rozhodli zveřejnit později, a to z toho důvodu, že ministerstvo stále mění termíny, kdy, kdo, nastoupí. Chceme tu informaci rodičům dát co možná nejblíže k tomu datu, kdy k tomu dojde, aby se to neustále nemuselo dementovat a upravovat podle aktuální situace,“ vysvětlil starosta.

Návrat dětí do škol je prozatím dobrovolný. A informace ze strany ministerstva školství se neustále mění. Například s návratem žáků devátých ročníků základních škol se vůbec nepočítalo a v závěru minulého týdne byla zveřejněna informace, že se deváťáci do škol vrátí, a to už 11. května. V pondělí 25. května se mají do školních lavic vrátit žáci prvního stupně. „Předpokládáme, že deset dní před nástupem dětí do škol vydáme jednoznačné prohlášení, jak to na jednotlivých školách bude zabezpečeno, pokud možno ve stejné linii,“ uvedl starosta s tím, že je v plánu uspořádání průzkumu, aby se zjistil zájem rodičů a byly jasné reálné počty. „Průzkum budeme dělat, ale až zhruba deset dní před nástupem dětí do školy. Abychom ta čísla měli pokud možno nejpřesnější. Každým dnem se vyvíjí opatření ze strany vlády a ministerstva zdravotnictví, takže i pohled rodičů na návrat dětí do školy se mění. Aktuální počet zájemců o návrat by byl pravděpodobně nižší, než bude za čtrnáct dní,“ vysvětlil Pacal.

Ředitelé škol už pracují na přípravách scénáře. Základní škola Na Kopcích na svých webových stránkách zveřejnila základní pravidla, na základě nichž bude výuka umožněna. Jakýmsi řádem se upravuje pohyb dětí v prostorách školy i mimo ni. Před školou si žáky převezme pedagog a příchody budou časově odstupňovány, aby nedocházelo ke srocování davu. Pedagogičtí pracovníci i děti budou mít povinnost nošení roušky. Dodržovat se budou odstupy dvou metrů, a to i během výuky. V jedné třídě bude maximálně 15 dětí. Každý žák bude mít s sebou na den minimálně 2 roušky a sáček na uložení roušky. Jasný zatím není ani provoz školních jídelen. Vše potřebné by se rodiče měli dozvědět do 15. května.

Mateřské školy v Třebíči zůstaly po celou dobu nouzového stavu otevřené. Zpočátku je nav- štěvovalo okolo čtyř desítek dětí a jejich počet postupně narůstal. Aktuálně je navštěvuje přibližně 105 dětí, což je desetina celkového počtu školkáčků. I tady se rodiče aktuální informace dozvědí prostřednictvím webových stránek školských zařízení a jejich ředitelů.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk