Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zpívám ráda všude tam, kam si mě pozvou, říká Eva Pilarová

19.04.2012

Dodnes patří k nejpracovitějším zpěvačkám, které se nejen objevují na televizní obrazovce, natáčejí nové desky, ale které také často koncertují po celé republice.


Eva Pilarová utáhne dvouhodinovou show a přitom z ní vyzařuje záviděníhodná pohoda. Celovečerní koncert, kdy bude mít za zády svou malou kapelu, předvede v třebíčské Pasáži v pondělí 23. dubna. V následujícím rozhovoru vypráví nejen o zpívání, koncertech či novém televizním pořadu.

Je tady jaro. Máte tohle období ráda?

Jaro mám ráda, už proto, že zimní období vůbec nemusím. Je krásné sledovat probouzející se přírodu. A ta mě vždycky připomene starý vtip: „Příroda se nalévá a pučí, jen mně nikdo nenaleje a nikdo nepučí?“

Co všechno teď na jaře máte v plánu (a nemyslím tím jenom zpívání)?

S paní režisérkou Zemanovou připravujeme dokument pro ČT 1 „Neobyčejné životy“. Už máme za sebou předtáčky, to hlavní nás čeká v polovině dubna. Začneme v mém rodném Brně a pak bude následovat Praha, a dokonce pojedeme i do Veletic ke zvířátkům, kde jsem loni spolu s manželem křtila medvídky. Možná čekáte, že vám budu vyprávět, jak teď na jaře pečuji o zahradu na chalupě, ale musím vás zklamat. Nechávám to na manželovi a jediné, co kromě zpívání dělám, je pečlivý jarní úklid. Tedy ne že bych jinak neuklízela, ale spíš dělám pořádek ve skříních a vyřazuji příliš obnošené věci.

Co obnova vašeho šatníku?

Už mám jarní bundičku, tričko, džíny a květované sako. I nové šaty na jeviště, autorem je opět návrhář Osmany Lafitta.

Vím, že když jsme se spolu bavili před rokem a mně se líbilo vaše sako, řekla jste mi tehdy, že vám ho koupil manžel. Dělá často takové hezké věci?

Dělá. Sako, o kterém jsem vám právě říkala, koupil taky on. Sedí mi perfektně a bude se hodit jak na jeviště, tak do civilu.

Zpět k muzice. Co pro vás po všech těch letech znamená koncert, který se povedl?

Je to stále úžasný pocit, který mně nikdy nezevšední. Velký dík příznivcům za každý jejich úsměv, za každý potlesk!

Bude i něco extra? Vím, že tu a tam vystupujete i jako host v jiném typu programu, se kterým běžně jezdíte.

Bude. A já jen zírám, jak mí kolegové stárnou (smích). Petře Janů zazpívám v Lucerně jako host k jejím šedesátinám a Pavlu Vítkovi v Hudebním divadle Karlín k padesátinám. V létě zazpívám na pár festivalech, na příklad na Mezinárodních jazzových dnech v Dubé a taky pojedu zkontrolovat „své poddané“ na Open Air Music Festival do Trutnova, kde mě před třemi roky jmenovali svojí královnou. Spolu se skupinou Screamers oslavím v divadle Hybernia jejich 15. výročí, na kterém s Jaroslavem Kramešem alias Miss Lily zazpíváme jako „dvě Pilarky“. Stejné dlouhé toalety, stejné účesy, stejné líčení, náušnice i lodičky.

Existuje místo, kde koncertujtee ráda a kam se ráda vracíte?

Zpívám ráda všude tam, kam si mě pozvou.

Kterou písničku z poslední období zpíváte ráda?

Těší mě, že se shoduji se svým publikem, to po mně chce pokaž-dé Montiho čardáš a já ho pokaždé s ohromnou chutí zpívám. A jako přídavek ho dávám v čínštině.

Zajímalo by mne, jestli existuje písnička, která má u publika úspěch, ale vy se do ní už třeba musíte trošku nutit?

Nikdy jsem neměla ráda skladbu Sekáči jdou, k nazpívání mě přemluvil dirigent Josef Vobruba. Denně se hrála v rozhlase a publikum ji pak vyžadovalo na všech mých koncertech. V současné době ji sice zpívám, ale pouze ve směsi písniček šedesátých let.

Zkuste vyjmenovat deset písní, za kterými si stojíte a které patří ve vašem repertoáru k nejlepším?

Jsou to swingovky Hallo Dolly, Dál až na měsíc, Bernsteinův Swing, Únava je na mě krátká a dále Montiho čardáš, Turecký pochod, Jakpak je dnes u nás doma, Ave Maria, Rodeo, Rekviem?

A duety, pokud je mám zrovna s kým zpívat, například Lásku nebeskou, Tam za vodou v rákosí, Dotýkat se hvězd, S čertem si hrát?

Před časem jste měla turné, kde se uplatnili i mladí zpěváci typu Vojty Dyka nebo Matěje Rupperta. Nemáte v plánu něco podobného?

Letos určitě ne, ale uvažuji o něčem takovém na rok 2014, kdy ? pokud Pán Bůh zdraví dá ? oslavím půlkulatiny, eventuálně v roce 2015, kdy bych chtěla oslavit 55 let na scéně.

Co vaše fotografování? Ještě fotíte jak divá a pak si s obrázky „hrajete“ v počítači? Kde a co jste v posledním období nafotila?

V poslední době jsem fotila pražská a brněnská zákoutí, Třebíč, Mělník a trochu přírody včetně západů slunce na severu Čech. Už jsem vybrala asi ze šesti stovek fotografií padesát těch, které jsou nejvhodnější ke zpracování. Zatím mám hotové dvě.

Kde všude budete letos vystavovat?

Letos opět v Praze, tentokrát v Martinickém paláci a v Divadle u Valšů. Další výstavy připravuji na příští rok pro Mladou Boleslav, Třebíč, Brno a Mělník.

Autor: Robert Rohál
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk