Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
V průběhu semináře věnovali dukovanský starosta Křišťál a rouchovanský Černý předsedovi OBK EDU Aleši Johnovi (druhý zleva) dárkový koš za jeho práci ve vedení komise.
(foto: ap)

Zronek: Oprava parogenerátoru, to byl průzkum bojem

04.12.2019

VALEČ (ap) - Tři měsíce trvající průběh složité opravy parogenerátoru druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany stmelil všechny zainteresované a dal vzpomenout na dobu nadšení mezi jejími zaměstnanci před třiceti lety, kdy se elektrárna spouštěla. Tak zhodnotil předseda Občanské bezpečnostní komise EDU (OBK) Aleš John letošní dění na dukovanské úderce v úvodu každoročního semináře OBK, který se konal již tradičně ve čtvrtek 28. listopadu v Hotelu Zámek Valeč.


„Já bych jeho nadšení nesdílela,“ reagovala na Johnova slova přítomná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. „Přes řadu zádrhelů se situaci podařilo vyřešit, ale že by SUJB byl nějak nadšený, to tedy nebyl,“ řekla doslova Drábová, která, jako obvykle, prezentovala svoje hodnocení spolehlivosti a bezpečnosti provozu elektrárny, i když si prý pro letošek „nepřipravila žádné show“. Drábová také řekla, že žádost o povolení pro umístění nového bloku Dukovan její úřad očekává mezi březnem a červnem příštího roku. „Z atomového zákona máme rozhodnout do 12 měsíců, nicméně to bude hodně záležet na tom, v jaké kvalitě ta dokumentace bude dodána,“ uvedla také Drábová.

Vedení jaderné elektrárny mělo letos v plánu podstatně vyšší výkon ve výrobě elektřiny, který by EDU vrátil k nejúspěšnějším letům jejího provozu. Meta dvacetidenních odstávek z minulosti se už ale nevrátí a termíny odstávek se prodlužují na 40 až 50 dní. Ale odstávka, která se protáhla na 126 dní, to už bylo příliš.

Záležitost s opravou parogenerátoru číslo 26 podrobně popsal ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Příznaky netěsnosti se začaly objevovat 23. června při jeho náběhu po jedné z plánovaných odstávek. Ukázaly, že dochází k porušení bariéry mezi primárním a sekundárním okruhem reaktoru vlivem zeslabení stěny teplosměnných trubiček. Zastudena byl přitom parogenerátor těsný, při nahřátí bloku na dvacet procent se však začala jeho netěsnost znovu objevovat. „Primární kolektor, to už je hodně citlivá komponenta parogenerátoru, kterou nedokážeme vyměnit. Výměna generátoru by byla velmi obtížná…Zkoušeli jsme pět metod opravy a až teprve pátou jsme použili. Znamenalo to nakonec ruční práci, tedy svařit primární kolektor. Ale 21. září byl blok opět připojen k síti,“ informoval Štěpanovský. Causa PG 26 prý dukovanské techniky skutečně velmi překvapila. Osvědčilo se jim ale použití kontrolního manipulátoru z Temelína. „Zabýváme se nyní tím, jak se těmto situacím příště vyhnout. Je třeba degradaci zjistit včas,“ přiznal Štěpanovský, podle něhož se personál EDU musí připravit na zvládání degradačních mechanismů elektrárny tak, aby ji bylo možné udržet ještě dalších dvacet let v provozu.

Významnou roli v bezpečnosti provozu sehraje generační obměna personálu. „To, co stávající personál nosil v hlavě, to musí nový personál naučit. Je třeba přenést všechny zkušenosti,“ zdůraznil Štěpanovský, podle kterého se technici zaměří na rozsáhlé kontroly materiálů, aby zjistili, jak se po 35 letech změnily jeho vlastnosti a jak bude stárnout dalších 25 až 30 let.

„Letos jsme naráželi na věci, které na reaktorech typu VVER 440/213 před námi nikdo neřešil. Budiž to velké poučení jak z technického, tak z komunikačního hlediska – byl to průzkum bojem,“ konstatoval šéf divize jaderná energetika a současně člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek. Schopnost vyměnit stárnoucí komponenty elektrárny bude hrát podle Zronka velkou roli v době, kdy geopolitická situace není jádru nakloněná. „Všude, kde jádro ztrácí podporu veřejnosti, vzápětí ztrácí podporu politiků,“ uvědomuje si Zronek.

„Chceme bezpečnost v provozování jaderné elektrárny,“ potvrdil v této souvislosti na semináři také přítomný předseda Energoregionu 2020 a starosta Náměště Vladimír Měrka. Tento spolek sdružuje 129 obcí a vznikl před lety s tím, že v roce 2020 bude ukončen provoz prvního bloku EDU, a po něm i dalších.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk