Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zrušení trati nám není lhostejné, zní z Budějovic

21.01.2011

Moravské Budějovice - „Trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi je i naše. Zrušení provozu na ní se nás také týká. Občané Moravských Budějovic železnici využívali a podporují snahy o znovuobnovení vlakové dopravy do Jemnice,“ přibližně toto chtějí deklarovat pořadatelé protestního happeningu, který se uskuteční zítra, v sobotu 22. ledna, na vlakovém nádraží v Moravských Budějovicích.


„Máme nachystané transparenty pro lidi, kteří si je budou chtít vzít. Hlavně ale chceme chlebem a solí přivítat vlak, který vypraví společnost Jindřichohradecké místní dráhy. Chceme dát najevo, že si vážíme toho, že společnost chce dopravu zachovat,“ vysvětluje Martin Kouřil, člen přípravného výboru Spolku pro podporu veřejné dopravy na jihozápadní Moravě.

Happening by měl být moravskobudějovickou odpovědí na akci, která se konala na Silvestra v Jemnici a které se účastnily stovky lidí. „Nechceme zůstat zahanbeni. Je to i naše trať a naši občané jí hojně využívali cestou do výletní oblasti i za přáteli. Transparenty by měly být v tomto duchu, že i my trať potřebujeme, nejen Jemničtí. Měla by to být protiváha k laxnímu postoji naší radnice,“ myslí si Martin Kouřil.

Ve vlaku bude i ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava, který se s pořadateli hap-peningu dostaví na jednání do Jemnice. „Je důležité dát především kraji na vědomí, že o trať má veřejnost zájem. Zároveň je důležité dát to na vědomí i úřadům, které budou později rozhodovat o případném převodu trati na Jemnici nebo sdružení obcí,“ vysvětluje Kouřil. „Zastavení provozu na trati se okamžitě projevilo na zhoršení dopravní obslužnosti, zejména o víkendech. Nejméně jeden podnik musel v této souvislosti ukončit svoji činnost. Zrušení trati je dalším krokem ke snížení atraktivity již tak dost chudého regionu,“ hřímají pořadatelé protestního setkání. „Máme zprávy, že kovošrot v Jemnici musel ukončit svoji činnost, protože ztratil možnost dopravy šrotu z Jemnice po dráze. Do problémů se dostaly i uhelné sklady,“ zdůrazňuje Kouřil.

Protestní setkání na nádraží v Moravských Budějovicích začne v sobotu ve tři čtvrtě na jedenáct, jen několik minut před plánovaným příjezdem mimořádného spoje mezi Jindřichovým Hradcem a Jemnicí.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk