Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zvony mohly puknout, musely z kostela pryč

08.08.2011

Horní Dubňany - Tato vesnice na hranicích Třebíčska a Znojemska se může chlubit krásným a historicky cenným kostelem sv. Petra a Pavla.


V jeho věži byly až do pátku 5. srpna i dva unikátní zvony. Po poledni byly sejmuty a odvezeny k opravě.

„Oba zvony jsou vytlučené, jeden z nich má skoro čtyřiceticentimetrovou prasklinu. Zvonům hrozí puknutí, proto je nutné je přepravit k opravě,“ řekl zvonař Petr Rudolf Manoušek, který bude hornodubňanské zvony opravovat. Znovu by se měly rozeznít na jaře příštího roku. Manoušek provedl obhlídku zvonů už letos v dubnu. Hned zakázal zvonění a doporučil okamžitou opravu.

Dostat zvony z kostelní věže nebylo vůbec jednoduché. Zvonaři Petr Rudolfu Manouškovi s tím pomohla Jaderná elektrárna Dukovany, která poskytla autojeřáb. Pracovníci odborné firmy museli nejprve vybourat okno zvonice, na spodní část okna zabudovat podestu, na kterou byl zvon vysunut. Teprve pak byl uchycen k háku jeřábu tak, aby se zvon nepohyboval. Ještě před spuštěním na zem muselo být demontováno příslušenství zvonu, tzv. zvonová stolice.

„Historie kostela sv. Petra a Pavla sahá do roku 1312, kdy byl v majetku templářů. Dnešní podobu získal v roce 1775,“ prozradil správce farnosti Horní Dubňany P. Josef Požár. Zvon s emblémem Panny Marie byl odlit roku 1653 a váží asi 600 kilogramů. Zvon sv. Petr a Pavel pochází z roku 1706 a váží přes 500 kilogramů.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk