www.horacke-noviny.com

Třebíč se včera rozloučila s trenérem Novákem

TŘEBÍČ (mm) - Hokejová Třebíč se zahalila do černého. V úterý večer totiž všechny sportovní příznivce na Třebíčsku zasáhla krutá rána. Ve věku sedmačtyřiceti let totiž nečekaně zemřel sportovní manažer a hlavní trenér prvního týmu Radek Novák. „S nesmírnou lítostí oznamujeme, že náhle zemřel hlavní trenér a sportovní manažer Horácké Slavie pan Radek Novák. Jménem Horácké Slavie vyjadřujeme celé rodině a pozůstalým upřímnou soustrast,“ stálo ve středu ráno na klubovém webu Horácké Slavie.

Přidáno: 11. června 2020

Radek Novák byl spjat s třebíčským hokejem vždy. V dresu Horácké Slavie dělal svoje první krůčky, hrál za všechny mládežnické týmy a byl i u postupu třebíčského celku do první ligy v sezóně 1996/1997. Dravý útočník naposledy nastoupil v sezóně 1999/2000 a pak se přesunul k trenérské a později i funkcionářské práci. V sezóně 2000/2001 se stal asistentem Milana Chalupy, kde působil i v dalším ročníku. Za další rok se stal šéfem mládežnického hokeje v Třebíči, kde rovněž trénoval. Na střídačku prvního týmu se vrátil v sezóně 2010/2011, kde tři roky působil s Kamilem Pokorným a další dva roky s Jiřím Mičkou.
Naposledy převzal tým na přelomu roku uplynulé sezóny, kdy nahradil Martina Sobotku. Na postu hlavního kouče se mu dařilo. Tým dokázal zvednout, čtrnáctkrát v řadě vyhrát a dotáhnout ho do předkola play-off. V něm po dvou výhrách na ledě pražské Slavie sahal po postupu do čtvrtfi nále, kde by Horáckou Slavii čekal českobudějovický Motor. Jenomže v tu chvíli ukončila sezónu koronavirová epidemie. Nedávno začal Radek Novák z pozice sportovního manažera a hlavního trenéra připravovat tým na novou sezónu. Tu ale po úterní tragické události nezahájí.
Tragická událost se stala v úterý 19. května. Radek Novák ještě po úterním večerním tréninku naplánoval ten středeční a odešel s kamarády na nohejbal. Po cestě domů pak bez jakýchkoli předchozích zdravotních problémů upadl a nepomohly mu žádné oživovací pokusy kamarádů ani okamžitě přivolaných záchranářů. Podle všeho měla být příčinou smrti hokejového trenéra plicní embolie. U zimního stadionu vzniklo hned po tragické události pietní místo, kde fanoušci zapalovali svíčky. S nezapomenutelným hráčem i trenérem se pak zarmoucená rodina i široká sportovní veřejnost rozloučila včera v obřadní síni nového hřbitova v Třebíči.
Soustrast pozůstalým vyjádřila na sociálních sítích nejen řada hokejových klubů z celé republiky, ale také dlouhá řada hokejistů, která se v Třebíči, stejně jako Radek Novák nezapomenutelně zapsala. „Radka jsem měl jako spoluhráče, svěřence, kolegu trenéra. Nelze v pár větách zavzpomínat, co jsme spolu prožili. Srdcař, bojovník na ledě, který ze sebe vydal vždy maximum. Profík jako trenér, jenž byl vždy nachystaný na každý trénink i soupeře. Budu si pamatovat jeho spokojenost po vyhraných zápasech, kdy jsme si mohli vítězně plácnout. Nechápu tu krutost, kterou život přináší a už mu to neumožní. Radku, velké díky za vše, co jsme spolu prožili. Upřímnou soustrast a hodně sil celé rodině,“ zavzpomínal na kamaráda a trenérského kolegu současný asistent Komety Brno a další bývalý hráč a trenér Horácké Slavie Kamil Pokorný.
„Měl jsem tu čest poznat Radka jako poctivého a obětavého hráče. Jako férového trenéra s přirozeným respektem, který se choval ke všem stejně. A hlavně jako slušného chlapa. Přesně takhle si Tě budu Radku navždy pamatovat. Děkuji za všechno. Upřímnou a hlubokou soustrast celé rodině,“ píše odchovanec klubu Roman Erat, který před nedávnem ukončil svoji hráčskou kariéru.
Jeho spoluhráč a dlouholetý kapitán třebíčského hokejového klubu David Dolníček pak na Radka Nováka vzpomíná jako na pracovitého a obětavého člověka. „Vybaví se mi tvrdý, zarputilý, pracovitý a obětavý hráč, stejně jako později trenér, s přirozeným respektem, který stál v trenérské pozici u mých největších hráčských úspěchů. R.I.P a hlubokou soustrast rodině.“
Se vzpomínkou se přidali i hráči, kteří už dres Horácké Slavie dlouho neoblékají. „Zpráva o Radkově odchodu mě hluboce zasáhla. Třebíč miluju a zůstala v mém srdci. Myslím, že Radek Novák představoval přesně to, proč to tak je...Rodina, hrdost, poctivost, síla, oddanost a láska k hokeji! Cítím s každým, kterého ta obrovská tragédie zasáhla. Odpočívej v pokoji, legendo,“ poslal vzkaz brankář Filip Luňák, který v Třebíči působil v letech 2004 – 2008.
Obrovský smutek nedokázal skrýt ani současný asistent třebíčského týmu Jaroslav Barvíř, který se na svém facebookovém profilu výstižně zeptal: „Proč tak krátce?! Veliká škola vedle tebe. Děkuji.“