www.horacke-noviny.com

Mini Polanka nabídla maximum muziky

TŘEBÍČ (mach, pch) – Korovnavirus a vládní opatření, přijatá proti jeho šíření, plošně podepsaly ortel nad drtivou většinou velkých kulturních akcí. Některé akce pořadatelé odpískali rovnou, jinde se snaží zachránit alespoň torzo. Návštěvnost ostrouhaného Polanka festu na mini fest dokazuje, že nejen diváci, ale i samotní účinkující jsou vděční za každou příležitost. Každoročně hojně vyhledávanou přehlídku českých kapel si tak bezezbytku vychutnal alespoň zlomek vyvolených. Ti, kteří na třebíčskou Polanku ve dnech 30. 7. až 1. 8. zavítali, určitě nelitovali!

Přidáno: 5. srpna 2020
Foto HoN: Martina Chromá
Reklama

Chinaski
Mini Polanku otevřel ve čtvrtek koncert stálice české hudební scény Chinaski s místní předkapelou Like-it. Chinaski si už dáno nemusí nic dokazovat. Jejich zrod se datuje už do roku 1987. Jejich publikum tvoří skalní fanouškovská základna. V Třebíči zahráli oblíbené aktuální hity (Potkal jsem tě zase po letech), staré pecky (Každý ráno, 1970, Vrchlabí) i písně z nejnovější desky (Kapradí, Láska a Data, Já a můj kůň). Like-it a Chinaski mají minimálně jedno společné. Jejich písně mají jednoduché snadno zapamatovatelné texty s příběhem a líbivé melodie. Díky tomu rozezpívali a roztančili celou Polanku.

Mpdvojka, Bambus, Perpetum Jiřího Schelingera, Morava, Matador
Páteční odpoledne a večer se na Polance nesl v duchu vzpomínek na staré časy. Mohly za to hudební legendy, které si na Polance daly sraz. Pro mnohé mladé, kteří nestárnou, ale jenom si víc pamatují, to byla úžasná cesta do časů malin nezralých. Jako první se na pódiu objevila kapela Mpdvojka, která hraje skvělý bigbít, postavený na tom nejlepším z osmdesátých let. Prakticky to samé se dá říct o partičce Bambus, která v osmdesátých letech patřila zcela jistě k hvězdám třebíčského bigbeatového nebe. A kluci od té doby nic nezapomněli a pořád je to big beat jako křen. Jako třetí přišlo na pódium Perpetum Jiřího Schelingera. Zaručená kvalita, která roztančí každého. Kdo by neznal hity Jiřího Schelingera, které v sedmdesátých letech byly tím nejlepším, co se u nás dalo slyšet. Perpetum je dává perfektně a kdyby Jirka dneska žil, určitě by smekl. Další legendou je Morava. Kluci už taky něco pamatují, ale pořád je to hard rock jak má být a když zazní Vydařený pátek, nezůstane sedět nikdo a když přijde na řadu legendární balada Morava, nezůstane jedno oko suché. Prostě Morava pořád jede. Celý večer pak zakončila legenda legend Matador. Co říci k němu? Kapela, bez které by big beat na Třebíčsku nebyl tím, čím je. Kdo si aspoň jednou nepodráždil hlasivky, když se snažil Mahimu vyrovnat při Cassiopei? Prostě legenda. A takový byl celý večer, legenda vedle legendy, jeden skvělý muzikant vedle druhého, a hlavně skvělá zábava. Krátce řečeno: Krásná to 3D vzpomínka na mládí v HD kvatitě.

Poetika, Street 69, Rybičky 48 a Afterparty s DJ´s
Sobotní večer patřil především Rybičkám 48. Pověstná třešnička na dortu rozhodně nezklamala. Zatím ještě stále náctiletá (v roce 2022 oslaví Rybičky dvacetiny) kapela přivezla do Třebíče nejen kvalitní muziku, ale i pořádnou šou. Z pódia se střídavě valila pára, oheň a jiskry. Rybičky zkrátka chtějí bavit, a to je znát i na jejich koncertech, vypilovaných do posledního detailu. Zazněly hity jako Biolit, Ještě nejsme starý, Slibuju, že nebudu pít, Vážené dámy, Muži, Léto, Ženy, Američan z Poličan, Zamilovaný/Nešťasná, Bohém, Chtěl jsem tím říct i kompilace pěti starých pecek. S tím, jak publikum ztrácelo zábrany a nechalo se strhnout divokými rytmy reggae, rocku a navrch pořádné dávky punku, dostávali se do pořádného rauše i členové tohoto nevšedního kutnohorského seskupení. K uvolnění atmosféry Kuba Ryba hodil mezi diváky rozpitou láhev Morgana. Dřív než putovní lahvinku rumu pustil do světa, osobně předvedl, jak se má v této koronavirové době pít bezkontaktně a nalil si ukázkový lok z výšky přímo do krku. V závěru koncertu vyměnil svoji oblíbenou basovku, vyzdobenou graffi ti, za speciálně upravený nástroj, z něhož během refrénu šlehaly plameny. Polanku si Rybičky zcela podmanily a na samotný závěr přidaly rovnou tři písně. „Jsme vděční za každou příležitost, kdy se s publikem můžeme setkat. Vystupujeme od čtvrtka každý den, ale vy tady v Třebíči jste nejlepší,“ prohlásil Kuba Ryba.Frontman kapely Chinaski Michal Malátný.


Kuba Ryba z kapely Rybičky 48.


Vizuální šou Rybiček 48.


Bambus.


Perpetum Jiřího Schelingera.