www.horacke-noviny.com

Rozhovor:
Martin Kukla: Vím, co Vysočina potřebuje. A už teď na tom makáme

Jedničkou hnutí ANO do krajských voleb na Vysočině je náměstek hejtmana Martin Kukla. Na starosti má majetek a ekonomiku. Jeho prací tak je, aby se lidem v kraji žilo minimálně stejně dobře a ideálně ještě lépe než poslední dvě desetiletí.

Přidáno: 23. září 2020
Martin Kukla se narodil 31. října 1982 v Pelhřimově. Absolvoval VUT v Brně a 11 let pracoval na odborné pozici ve společnosti Bosch Diesel Jihlava. Od roku 2018 je náměstkem vysočinského hejtmana. Foto: archiv Martina Kukly

JEDENÁCTERO PRO SPOKOJENOU VYSOČINU

1. Dostupné a kvalitní zdravotnictví ve všech částech Vysočiny
2. Modernizace silnic a budování obchvatů
3. Opravíme silnice a železnice
4. Dostatek kvalitní pitné vody do každé obce
5. Stáří doma je nejspokojenější stáří
6. Chceme živé obce a města
7. Zachováme dostupnost škol a školských zařízení v kraji
8. Les je zásobárnou vody
9. Používáme selský rozum
10. Chceme udržet mladé lidi na Vysočině
11. Společně to zvládneme

Jak to udělat, aby se lidem na Vysočině opravdu dobře žilo?
Je nutné dělat kroky v nejdůležitějších oblastech našeho života, které je třeba nejen politicky, ale hlavně prakticky naplánovat, připravit a zdárně provést. Stejně jako jiné regiony v Česku se potýkáme s nejrůznějšími výzvami a troufám si říct, že se nám je daří dobře zvládat. Je však potřeba neusnout na vavřínech, vědět, co obce, města a hlavně lidi na Vysočině trápí, co potřebují zlepšit a na co se musíme zaměřit. A že toho není málo. Právě proto je potřeba využívat kvalitních lidí, odborníků, kteří oblasti svého profesního zájmu rozumí, nastavit systém a začít tak věci řešit včas a s potřebným nadhledem, nicméně s vhledem do každodenních strastí a radostí naší Vysočiny.

Jaké výzvy tedy před vámi stojí? Co Vysočina podle vás a vašich zkušeností potřebuje řešit a hlavně vyřešit?
Z pozice náměstka hejtmana zodpovědného za majetek a krajské finance jsem objezdil za bezmála čtyři roky svého profesního působení na hejtmanství celou Vysočinu, mluvil jsem se stovkami lidí a poslouchal o jejich úspěších i věcech, které je potřeba řešit. Ze svých zkušeností a ze zkušeností mých kolegů máme definovaných hned několik oblastí, na které je potřeba se na Vysočině zaměřit. Potřebujeme dostupné zubaře, obvodní i dětské lékaře, a to v každém koutu Vysočiny, proto jsme připraveni finančně a také systémově řešit podporu začínajících lékařů v našem kraji. Stejně jako lékaře je potřeba na Vysočině udržet mladé lidi. K tomu minimálně v první chvíli poslouží podpora obcí při výstavbě bytů pro mladé rodiny, ale i pro seniory, kteří si zaslouží žít co nejdéle doma. Proto chceme podpořit terénní sociální služby a zároveň navýšit kapacity krajských pobytových sociálních zařízení, protože zdravotní stav některých seniorů už zkrátka vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. A klíčová je v tomto případě spokojenost pracovníků v sociálních službách, jejich potřeby proto rozhodně budou na pořadu dne.

Reklama

Vysočina se může pyšnit přírodním bohatstvím. Jenže nás trápí sucho a kůrovec. Máte i v tomto případě jasnou představu o systémovém řešení, případné podpoře?
Jsme si zcela vědomi toho, že les je zásobárnou tolik potřebné životadárné tekutiny, která dříve či později bude nesmírně vzácnou komoditou. Proto chceme systémově podporovat vlastníky lesů v obnově lesních porostů. S tím souvisí fakt, že lidé v každé ze 704 obcí na Vysočině potřebují dostatek kvalitní pitné vody. Do dvou let pomůžeme VŠEM obcím v našem kraji, které sužují následky sucha. I nadále budeme podporovat zemědělství a výrobu a prodej regionálních potravin. A když jsme u našich obcí – naším jasným cílem je mít na Vysočině živé vesnice a města. Proto podporujeme dobrovolné hasiče, sportovce a spolky. Chceme finančně přispívat k rozvoji obcí a zachování místních obchodů a pošt.

A co doprava nebo školství? O nich jste se nezmínil, ale jsou to také klíčové oblasti, které je nutné nezanedbávat...
Naprosto s vámi souhlasím. Spolu s evropskými dotacemi plán dopravních investic roku 2020 přesahuje 1,7 miliardy korun! A v tomto velmi úspěšném trendu investic do dopravy chceme pokračovat. Jen obchvaty rostou na Vysočině jak houby po dešti, a věřte mi, že rozhodně ne bez práce. Hotové budou obchvaty Velkého Beranova a Nového Veselí, začneme s jihovýchodním obchvatem Jihlavy a plánujeme ještě několik dalších. Nadále chceme opravovat silnice a železnice, aby se mladí lidé nemuseli stěhovat z Vysočiny za prací, ale práce přišla za nimi. Podobný trend stoupajících investic aplikujeme také v oblasti školství. Zachováme dostupnost škol a školských zařízení v kraji. Budeme klást důraz na jejich zkvalitnění a modernizaci.

Zadavatel: ANO 2011
Zpracovatel: ANO 2011