Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Václav Šalbaba - muzikant, dirigent, skladatel

23.02.2015

TŘEBÍČ (pn) - Narodil se v Třebíči (1943), od sedmi let chodil k řediteli Orságovi do houslí, od 14 let se učil u učitele Nováčka na pozoun. Hrál pak s orchestrem Rudy Syrového na čajích v Borovině. Na vojně byl dva roky u hudby ministerstva vnitra v Karlových Varech. Po vojně se odstěhoval do Prahy, kde pokračoval ve studiu u profesora Weigla na konzervatoři. V té době začal hrát s různými orchestry, jako je orchestr Zdeňka Bartáka, Kesl Big Band, Classic Jazz Collegium. S tímto souborem vystupoval několikrát i v Třebíči. S Classic Jazz Collegiem vystupoval po celé Evropě, v Holandsku hráli několikrát v rozhlase a natočili několik LP. V Praze pak natočili LP Ellingtonia. Se souborem Vltavští muzikanti absolvoval 10 let turné po Švýcarsku, Německu a Rakousku. V té době často vystupovali v televizi a natočili v Rakousku řadu LP. Na těchto LP je již několik jeho vlastních skladeb. Jako skladatel je členem OSA a SWISA (autorské organizace u něj ve Švýcarsku). Tam již bylo několik jeho skladeb vydáno tiskem.


V roce 1989 se hudební mistr Václav Šalbaba do Švýcarska odstěhoval, kde až do roku 2014 učil na hudebních školách hru na žesťové nástroje (Trumpeta, Horna, Pozoun). Od roku 1992 zde vede vlastní Big Band - Nostalgie Swingers, pro který už zaranžoval přes 120 skladeb. Mimo to je ještě členem několika dalších orchestrů - Stadorchester Schaffhausen, Orchester letiště Zürich a Zivilschtz Big Band Winterhur. Od roku 2006 natočil 6 sólových CD s Pozounem. Obálky ke čtyřem z nich navrhla a malovala jeho dcera Helena.

Často dělá sólové koncerty v kostelech s varhanami, většinou je to vážná muzika. Osobně vedl 15 let 2 mládežnické orchestry, pro které zaranžoval víc než 60 skladeb.

Se třemi kolegy, pozounisty, založil pozounové kvarteto - Furioso, se kterým vystupují většinou při slavnostních příležitostech. Dále spolupracuje s dechovým orchestrem Veteranen - Musik, pro který upravil přes deset českých skladeb a mimo jiné hrají i čtyři jeho vlastní skladby.

Václav skromně říká, to je tak všechno. že by další vyprávění nebylo tak zajímavé. Já si myslím ale opak. Psát třeba o tom, kde ve světě Václav všude hrál, by určitě zajímavé bylo. Ale bylo by toho ještě mnohem, mnohem víc.Tak snad příště.

Prostě mně to nedá a musím se ještě vrátit o mnoho let zpět, do Václavova mládí a zmínit se ještě o jeho obrovském talentu v lehké atletice. Vždyť v 15 letech se stal v hodu kriketovým míčkem na závodech v Berlíně (rok 1956) světovým rekordmanem v žákovské kategorii nevěřitelným hodem 98,40m. Kdo atletice rozumí, musí i dnes, po letech smeknout. Atletice se věnoval ještě několik let. Byl reprezentantem Třebíče ve vrhačských disciplínách, jako voják ještě vyhrál v Karlových Varech přebory MS v hodu granátem. Ale pak zvítězila jeho láska k hudbě.

Autor: pn
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk