Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zdravé město udělilo novou cenu

20.02.2017

Třebíč (hu) - Na tradičním setkání instituce Zdravého města s veřejností a svými grantovými partnery proběhla zbrusu nová akce. Udělení ceny Antonína Hobzy - třebíčského srdíčka. Pro neskauty možná trošku infantilní název, pro skauty však zcela jasná věc. Antonín Hobza je jeden ze zakladatelů skautingu v Třebíči a výchově mládeže věnoval celý svůj život. Málokdo i z profesionálních pedagogů a psychologů jí rozuměl tak, jako on. A jedna z jeho skautských přezdívek byla právě Srdíčko.


V přeneseném slova smyslu pak srdce - srdíčko potřebuje každý, kdo se chce práci s dětmi a mládeží věnovat doopravdy a vytrvale. A právě pro takové je cena zamýšlena. Nikoli tedy toliko skautům. Je pro kohokoli, kdo smysl svého života vidí v práci s dětmi a mládeží. Ale skauti v tom prsty pochopitelně mají. Přesněji skaut Jan Burda – nyní šéf Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina. O vznik takovéto ceny usiloval již několik let a nyní se tedy konečně dočkal a spolu s městem Třebíč nechali cenu vyrobit, vyhlásit a nyní již i udělit. Cenu vymyslel a vytvořil šperkař a výtvarník Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí.

Ideou bylo, udělovat každý rok tři Srdíčka třem věkovým kategoriím: Jedno pro toho, kdo se dětem věnoval celý život a nyní již odpočívá, druhé někomu v produktivním věku a třetí mladému, plnému nadějí, že tuto krásnou a nelehkou práci vydrží. Na mysli samozřejmě nejsou učitelé, ti již mají svou Bílou křídu, a to jim musí stačit. Třebíčské srdíčko je myšleno pro dobrovolníky, kteří se této vpravdě bohulibé činnosti věnují ve svém volném čase a nezištně.

Skutečnost však byla trochu jiná než záměr. Město vyhlásilo možnost nominovat ty svoje NEJ a jak to dopadlo? Na ty nejmladší si vzpomnělo jen pár a valná většina nominací přišla spíše na starší ročníky. Nic překvapivého. Mladí nemají čas, chtělo by se říci na blbosti. Prostě si říkají, že na tohle mají dost času. A ti starší, kteří byli zamlada úplně stejní, už přece jen nějaké uznání rádi uslyší a ocení. A nepovedla se ani ta nejstarší kategorie zaslouženě odpočívajících, protože kdo má srdce hořící pro práci s dětmi, neposedí a stále něco dělá.

Nakonec si tedy do Pasáže pro Cenu Antonína Hobzy přišla Helena Nosková – umělecká vedoucí a dirigentka pěveckého souboru Slunko, Pavel Sittauer – jeden ze zakladatelů a dlouhá léta šéf třebíčských esperantistů, neúnavný organizátor mezinárodních táborů v Lančovské zátoce Vranovské přehrady. Přes tento klub do republiky v době komunistické nesvobody připutovalo ze svobodného světa množství skautské a světové literatury, která v zemi obehnané ostnatým drátem neměla místo a Lenka a Radek Stejskalovi – sokolové – oba odchovanci jiného sokolského páru – manželů Herzánových. Radek Stejskal je starosta Sokolské župy plukovníka Švece se sídlem v Jihlavě, Lenka šéfuje Sokol v Třebíči. Hezké je, že oba manželé byli svými odchovanci a jejich rodiči nominování jednotlivě – nevěda o tom. O srdíčko se tedy budou muset podělit.

Letošní ročník tedy máme za sebou a jestli máte pocit, že víte o někom vhodném, nominujte ho!

Autor: hu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk