Přístavba je dokončena, nyní jsou na řadě denní stacionáře

Profilovka
před 11 hodinami

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (herb) – Touha a zároveň i vnitřní povinnost pomoci bližnímu svému by měly být ukotveny v hlavách všech slušných lidí. Jsou však případy, kdy ani pomoc rodiny konkrétnímu člověku bohužel nestačí. Ať už třeba z časových důvodů, nebo vinou zdravotního stavu opečovávaného. To pak nastupují na scénu pracovníci v sociálních službách. Právě oni podávají rodinám pomocnou ruku a všem pacientům přináší také radost. Ta však nemusí vycházet pouze z jejich důkladné péče, ale kupříkladu z příjemného zázemí. Tak jako je tomu v Moravských Budějovicích v Domě svatého Antonína, kde se mohou senioři a zaměstnanci aktuálně těšit z otevření nové přístavby.

Dům svatého Antonína v Moravských Budějovicích prošel za téměř sto let své existence dlouhým a zajímavým vývojem. Postaven byl mezi lety 1934 a 1936 jak klášter sester boromejek, kde byly ubytovány starší a nemocné osoby, tak i byla zřízena mateřská škola. Sociální poslání Domu zůstalo zachováno také v letech 1938 až 1945, kdy zde nejprve nalezli ubytování Češi a Moravané z pohraničí, následně se z Domu stal německý, a pak i sovětský lazaret. Čistě na domov pro seniory se Dům proměnil po roce 1948. Ovšem už ne pod vedením boromejek. Těm byl objekt navrácen až v 90. letech a tři uplynulé dekády přinesly Domu sv. Antonína mnohé novinky. Vedle modernizace budovy například i po téměř osmdesáti letech opětovné zřízení mateřské školy. Mateřinka JABULA  pojmenovaná po knězi Janu Bulovi sice stojí na pozemku sester boromejek, jejím zřizovatelem je ale Biskupství brněnské. Ve výčtu historických milníků Domu se jistě budou vyjímat také roky 2023 a 2025. A to v souvislosti s rozšířením původního historického objektu o novou moderní přístavbu.

DSC_0180.JPG

První práce na přístavbě Domu sv. Antonína zahájili stavebníci v říjnu roku 2023 a nyní, po osmnácti měsících, se blíží žehnání a otevření objektu. Na moravskobudějovické Komenského ulici vyrostla energeticky pasivní čtyřpodlažní budova s ustupujícím pátým podlažím se zelenou střechou. V přístavbě se nachází osmatřicet pokojů, které mají vlastní sociální zázemí, dále sesterna a místnosti pro personál, koupelny, společenská místnost, jídelna a rehabilitační prostory. Celkové náklady na realizaci přístavby se vyšplhaly na více než 136 milionů korun, přičemž hned polovina z uvedené částky byla podpořena dotací z fondů Evropské unie. Finančně se také podílel Státní fond životního prostředí České republiky a v neposlední řadě i dobrovolní dárci. Realizace se chopila firma V-STAV A. „Věříme, že se obyvatelům i personálu bude v nových prostorách líbit. Našim obyvatelům přejeme, aby zde mohli prožívat spokojené chvíle,‘‘ vyjádřil se ředitel Domova sv. Antonína Petr Žák. Jak přístavba Domu vypadá, mohou zájemci zhlédnout na vlastní oči, nikoliv pouze prostřednictvím fotografií. Na pátek 16. května a neděli 18. května jsou od desáté do šestnácté hodiny naplánovány dny otevřených dveří pro veřejnost.

Předáním přístavby se ale přilby, lopaty, krompáče a jiná náčiní neuzavřou do skladu. Práce v okolí Domu sv. Antonína budou pokračovat i nadále. Již v únoru zde započala výstavba denních stacionářů, jejichž dokončení se očekává v říjnu letošního roku. Pro oblast Moravskobudějovicka tak vznikne zcela unikátní služba, která zde momentálně chybí. Dosud měli lidé z Moravských Budějovic a jejich okolí starající se o seniora na výběr ze dvou možností. Tou první bylo umístění do domova pro seniory, druhou vzdát se svého zaměstnání a naplno se svému blízkému doma věnovat.

DSC_0185.JPG

Denní stacionář je tedy jakousi třetí možností, kombinací dvou výše zmíněných. „Díky realizaci projektu pro tuto cílovou skupinu vznikne doposud chybějící služba, která řeší péči o seniory ambulantní formou,‘‘ pověděl Žák. V čase pracovní doby tak budou senioři moci trávit čas v denním stacionáři se sociálními pracovníky, odpoledne se pak navrátí ke svým rodinám. Tento projekt je financován především z Národního plánu obnovy Ministerstva práce a sociálních věcí. Souběžně se stacionářem vzniknou také na ulici Komenského nová parkovací místa. V roce 2026 by posléze měla započít rekonstrukce historické budovy Domu sv. Antonína.