Utrhněte lupinu mnoholistou, pomůžete přírodě

Profilovka
před 7 hodinami
 
VYSOČINA - Pochází se Severní Ameriky a v Česku se pěstuje od 19. století. Původně zdobila, ale měla i praktické účely - obohacovala půdu o dusík a pomáhala zpevnit železniční a silniční náspy. V posledních desetiletích se však lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) na Vysočině a v dalších částech republiky začala nekontrolovaně šířit, stala se invazivním druhem. Pomoci může každý, kdo si tuto hezkou kvetoucí rostlinu utrhne do vázy, přispěje tak k ochraně ohrožených ekosystémů.

,,Lupina je na první pohled krásná, ale nebezpečná rostlina. Vytlačuje původní druhy a narušuje vzácná rostlinná společenstva. Každá utržená kytice znamená méně semen a menší šanci, že se lupina rozšíří dál,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Řehoř s tím, že nejefektivnější metodou je vykopávání a vyrývání rostlin, což zabraňuje jejich dalšímu šíření.

Lupina mnoholistá, známá také jako vlčí bob kanadský, potlačuje konkurenčně slabší druhy a zcela mění složení rostlinných společenstev. Tato změna může být zvláště nebezpečná pro tzv. oligotrofní společenstva, tedy pro ekosystémy vázané na živinami chudé kyselé půdy, které jsou v současnosti vzácné a ohrožené přehnojováním. Kromě ekologických problémů představuje lupina i zdravotní riziko – celá rostlina je jedovatá a obsahuje alkaloid lupinin, který může být nebezpečný pro zvířata i lidi.

Kraj Vysočina se problematikou nepůvodních invazních druhů rostlin a živočichů zabývá již několik let, prioritně vždy ve zvláště chráněných územích nebo evropsky významných lokalitách, kde by mohl jejich výskyt ohrožovat vzácné druhy rostlin nebo živočichů a jejich přirozené biotopy. „Několik let se například věnujeme regulaci netýkavky žláznaté v okolí PR Velký Pařezitý rybník s následným rozšířením na do území PP Horní Mrzatec a PR Štamberk a kamenné moře. Dále se na území PR Stvořidla a PP Hájky snažíme postupně regulovat výskyt trnovníku akátu,“ připomněl radní Pavel Řehoř a doplnil: „Nad rámec péče o zvláště chráněná území jsme v letošním roce na několika lokalitách zahájili eradikaci, tedy vymýcení bolševníku velkolepého.