Den otevřených dveří na letišti
Profilovka
18. 03. 2024
visibility 9168

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU / SEDLEC - Ve středu 1. května 2024 se opět otevřou brány náměšťského letiště.  Den otevřených dveří u 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská (DOD 2024) určený pro širokou veřejnost je organizován po dlouhé šestileté pauze způsobené neutěšenou epidemiologickou a bezpečnostní situací v Evropě. Tato významná akce v Kraji Vysočina se těší velké oblibě. Během posledního ročníku u příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa se na program přišlo podívat téměř třicet tisíc diváků.

Po celý den se budou na zemi i ve vzduchu prezentovat letecké a pozemní útvary AČR s rozmanitou vojenskou technikou. Vůbec poprvé se veřejnosti představí piloti vrtulníkové základny s letovou ukázkou vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které v současné době zavádí české vzdušné síly do své výzbroje. Z letecké techniky se dále představí transportní vrtulníky Mi-171Š, záchranný vrtulník W-3A Sokol, stíhací stroje Jas-39 Gripen, transportní letouny L-159, CASA-295, L-410. Z pardubického Centra leteckého výcviku přiletí cvičný vrtulník Enstron 480, Zlín Z-142 s Martinem Šonkou a L-39C Albatros. Kromě toho se rovněž představí vrtulník AH-1S Cobra, policejní vrtulník Bell 42 a historická letadla skupiny Red Baron.

Z armádní pozemní techniky mohou diváci na náměšťském letišti vidět například kolové obrněné vozidlo IVECO, Pandur II, LRD 130 Kajman, vozidlo Dingo nebo tank Leopard a T-72 M4CZ. Prezentovat se budou i ženijní prostředky z 15. ženijního pluku Bechyně jako je pyrotechnický robot Talon a pyrotechnický oblek EOD anebo prostředky protivzdušné obrany z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice. 

Bohatý program doplní Univerzita obrany Brno, krajská vojenská velitelství, Vojenská Policie. V zajímavém doprovodném programu je připraveno vystoupení Vojenské hudby Olomouc a Čestné jednotky AČR, ukázka bojového umění MUSADO nebo ukázka výcviku služebních psů a dravců. Návštěvníci si mohou vyzkoušet simulátor nárazu při dopravní nehodě v režii koordinátora BESIP a těšit se mohou na závodní duo Rally Dakar Tomáš Ouředníček a David Křípal s jejich závodní Toyotou Hilux GR T1+.

Letiště se pro armádní příznivce otevře v 9,00 hodin a bude uzavřeno v 16,00 hodin. Den otevřených dveří oficiálně zahájí velitel 22. základny vrtulníkového letectva brigádní generál Rudolf Straka v 11,30 hodin, následuje hromadný průlet vrtulníků H-1, Mi-171 a letounů JAS -39 Gripen. 

Občerstvení bude zajištěno v areálu letiště, stejně tak parkování uvnitř areálu a na přilehlých plochách u obce Sedlec a v kasárnách Vícenice. 

Vstupné je zdarma.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image