Lidé si výjimečně prohlédnou rabínský dům
Profilovka
18. 04. 2024
visibility 1288

TŘEBÍČ (mad) – Třebíčská židovská čtvrt pod ochranou UNESCO je fenoménem. Dokazuje to i velký zájem veřejnosti o Dny otevřených dvorů a domů, které v závěru března uspořádal spolek Žijeme v Židech. Nejednalo se o ojedinělou akci. Na základě kladných ohlasů se k akci přidají další majitelé tamních nemovitostí. Další příležitost prošmejdit vybrané domy od půdy až po sklepení bude již v závěru dubna.

„Snažíme se o obnovení zaniklých průchodů v Židech a zvelebování veřejného prostranství. To jsou pořád naše dlouhodobá témata. Naším dalším tématem je oživení židovské čtvrti i mimo turistickou sezonu. Vymýšlíme k tomu různé akce v průběhu roku. Věřili jsme, že víkend otevřených dvorů a domů bude mít úspěch, ale realita předčila naše očekávání. V sobotu 23. března dorazilo okolo 700 až 800 lidí a v neděli dalších asi 500,“ shrnul Martin Pankrác za spolek Žijeme v Židech.

Další den otevřených dvorků a domů se bude konat už ve dnech 27. a 28. dubna. „Je to v tak krátkém intervalu proto, že je to v návaznosti na otevření zrekonstruovaného rabínského domu v pátek 26. dubna. Je to ojedinělá příležitost vidět dům od půdy až po přízemí. Tato příležitost se už nebude nikdy opakovat, protože Církev Československá husitská tam má nájemce na tyto byty,“ uvedl Martin Pankrác. Rabínský dům je od roku 2020 kulturní památkou. Nachází se na Tichém náměstí přímo proti Přední synagoze. Uvnitř domu se dodnes nacházejí hodnotné klenby, dřevěné stropní konstrukce, takzvaný nůžkový sedlový krov, nebo třeba dřevěné schodišťové stupně. Vysokou památkovou hodnotu mají i některé autentické omítkové vrstvy. Současným majitelem domu je Brněnská diecéze Církve československé husitské.

V rámci pokračování Dnů otevřených dveří bude přístupných 11 domů včetně rabinátu, z nichž polovina už byla přístupná minule a druhá polovina nově. „Poděkování za pomoc při pořádání této akce patří městskému kulturnímu středisku. Po akci nás kontaktovalo oddělení incomingu města Třebíč a Destinační kancelář Třebíčsko,“ uvedl Martin Pankrác s tím, že si majitelé váží zájmu města o židovskou čtvrť. „Stále je co zlepšovat. Nejvíc nás trápí několik dlouhodobě zanedbaných budov, které jsou v soukromém majetku,“ podotkl.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image