Obec Tasov: Před Dubem, za Dubem na Oslavě
Profilovka
19. 04. 2024.
1920

TASOV - Obec Tasov leží na řece Oslavě, která katastrem obce protéká délkou takřka 3,5 km. Spadá sice už pod Žďár nad Sázavou, ale do regionu, o kterém rádi píšeme, rozhodně patří. Kromě Oslavy jím protéká potok s pohádkovým názvem Polomína. V současné době má 249 domů, z toho 177 trvale obývaných, 43 rekreačních, 16 s nebytovými prostorami (obecní úřad, škola, pošta atd.) a zhruba 13 neobydlených. Přesto, že obec je to poměrně rozlehlá, nemá ulice. K orientaci proto místní používají krásné pomístní názvy. jako třeba Městeček, Stránka, Bosna, Ulice, Ve Dvoře, Hlinka, Heřmanská, K Čikovu, Papírna… K obci patří dva mlýny na řece Oslavě: Panský mlýn (zvaný též Jelínkův) a Radkovský (později Stejskalův, nyní Holomkův).

Turisty a romantiky nenechá klidnými krásné údolí řeky Oslavy a bludné balvany v okolí obce. Obcí prochází modrá a zelená turistická značka a prochází zde i cyklotrasy mikroregionů Horácko a Náměšťsko. Na obecním úřadě nás přivítala možná nejmladší starostka regionu Ing. Iveta Zezulová, DiS. s ekonomickým vzděláním, která sršela energií, nápady a chutí měnit svět k lepšímu. Ke své práci má ještě jednu dobrou kvalifikaci. Šest let pracovala na radnici ve Velkém Meziříčí.

Váš znak je velice romantický. Jaký má původ?
Zatím ho nemáme zaregistrovaný jako historický znak. Používáme znak se třemi orlími křídly, který vychází z historického erbu pánů z Tasova a Lomnice. Pravděpodobně byla na stříbrném štítě černá křídla se zlatým perizoniem a červenými růžičkami.

V Tasově se podařilo to, co není moc zvykem. Mladí se rozhodli jít do voleb, vyhráli a jejich zástupce se stal starostou. O tom se může jinde jen zdát. Proč jste do toho šli?
Dlouho zde byl jeden starosta a jedna strana. Chtělo to změnu. Měli jsme ten pocit a slyšeli jsme to i okolo sebe. Tak jsme se rozhodli do toho jít a ono to dopadlo.

Máte pocit, že se vám vaše předsevzetí daří plnit?
Myslím si, že ano. Mám z toho dobrý pocit, ale spoustu práce máme ještě před sebou. Hodně témat v obci potřebuje pozornost, takže denně přehodnocuji, co má prioritu. Čas letí. Snažíme se začít jednat o velkých investicích a zároveň řešíme drobnosti, které jde realizovat během roku. Obecní zaměstnanci dříve chodili pracovat i do lesa, to nemělo význam. Teď se pohybují jen v obci – upravují zeleň a keře, uklízejí venku i v obecních budovách, natírají zábradlí, malovali na úřadě. Z těch větších investic jsme například za první rok zrekonstruovali chodníky kolem školy, pořídily se nové herní prvky do zahrady mateřské školy a v současné době už je hotová projektová dokumentace na chodník v obci podél silnice II/392 na Velké Meziříčí, kde je opravdu silný provoz.

Jste první, kdo si stěžuje na málo času. Většinou si starostové stěžují na nárůst administrativy a nedostatek peněz.
Nárůst administrativy mohu potvrdit i za tu krátkou dobu svého působení zde. Vloni to tu bylo pro nás vše nové. Pro mě i novou účetní. Statistiky, hlášení a administrativy kolem chodu samotného úřadu je mnoho a pořád čekáme, kde se ten investovaný čas projeví. Jsme už větší obec a jsem ráda, že jsem starostka na plný úvazek. Obdivuji všechny neuvolněné starosty, kteří mají ještě jinou práci, i když mají třeba jen třetinové velikosti.

Jste noví, se spoustou plánů. Podporu asi máte, protože vás zvolili. Jak se vám daří s Tasováky komunikovat?
Spustili jsme loni nové webové stránky a založili facebook. Myslím, že se občanům líbí, že se s nimi snažíme komunikovat a alespoň podle laiků máme rychleji zpětnou vazbu. Je třeba předávat informace dál. Za den řešíme desítky problémů z různých oblastí. Všechno sice nedokážeme do příspěvků zpracovat, ale občané by měli vědět, čím vším se musíme zabývat, aby měli více pochopení, proč někdy ten jejich problém nejde vyřešit ihned. Dvakrát ročně připravuji zpravodaj, kde se snažím shrnout zhruba tu půlroční práci a akce v obci. Příspěvky mi píše i pan farář, předsedové spolků a paní ředitelka ze školy. I naše spolky se snaží víc informovat o své činnosti pomocí sociálních sítí.

Jak to zde máte se spolkovou činností?
Spolků máme několik – SDH Tasov, TJ Sokol Tasov, Myslivecké sdružení Tasov a místní skupina zahrádkářů a Českého červeného kříže.

Jak se který spolek nejvíc věnuje dětem?
Sokol pořádá po desetiletí letní tábory, organizují tasovský vejšlap, drakiádu nebo svatomartinský lampionový průvod. Hasiči připravují odpoledne pro děti s bohatým programem a hudebním doprovodem.

Co další společenské akce?
Po dlouhé odmlce jsme měli opravdový ples, který pořádali společně hasiči, myslivci a sokoli a moc se povedl. K tanci hrála skupina Chowi band, bylo přes 200 platících lidí, což byl dvojnásobek oproti pouťové zábavě. Byla i bohatá tombola díky sponzoringu místních podnikatelů a firem. Snad se to podaří zopakovat i další roky.

Jaké zde máte jiné společenské, kulturní a sportovní akce?
Zkraje jara bývá masopustní průvod, který na střídačku organizují sokoli a hasiči. Letní sezonu otevírá Sokol tasovským vejšlapem na konci května. Účastníků bývají stovky. Mají trasy kratší i delší, pro pěší i pro cyklisty. Dále bývá hasičský dětský den a na přelomu června a července je pouť. Je to příjemné, že skončí škola a prázdniny začínají poutí. V pátek pořádá Sokol zábavu, v sobotu je myslivecké posezení s gulášem a třeba kytarou. Neděle začíná průvodem stárků po obci, kteří zvou na odpolední posezení, kde vystoupí děti z naší školy a k tanci i poslechu hraje dechovka.

Loni jsme dohnali vítání občánků za posledních 5 let a bylo přivítáno 28 dětí. Byla to velká akce s plným sálem. Děti dostaly dárečky a bylo i kouzelnické vystoupení. A také jsme v létě poprvé uspořádali letní kino na fotbalovém hřišti. O výběru filmů se hlasovalo na facebooku a v pátek i v sobotu přišlo přes sto lidí. Letos to určitě zopakujeme. A nesmím zapomenout na rozsvěcování vánočního stromu a tradiční vánoční koncert začátkem prosince. Na těchto akcích vystupuje naše rodačka, zpěvačka, muzikálová herečka a dabérka Vendula Příhodová. V roce 2023 se podařilo tuto tradici obnovit, koncerty bývají dva a sál pro 200 lidí byl rychle vyprodaný. Venku zase sokoli přichystali řemeslné trhy. Kromě pěkných výrobků si tam můžete dát svařák nebo si poslechnout koledy od místního mužského sboru.

Cože? Mužský pěvecký sbor? Kolik jich je? A jak často a kde zpívají?
Je jich tuším osm a zpívají opravdu jen tady, na Vánoce. Nikde jinde nevystupují. Jsou to místní chlapi.

Jste obec se skutečně dlouhou tradicí. Jak jste na tom s kroji? Má Tasov svoje kroje?
Kroje máme, loni se obnovovaly košile. Jsou jednoduché a pěkné.

Kolik zde máte dětí?
Máme mateřskou a základní školu. Do mateřské chodí 40 dětí a základní školu navštěvuje 126 dětí, většina je místní. Budova včetně přilehlé sokolovny by potřebovala velké investice, pomalu jsme na tom začali pracovat.

Jaké mají děti vyžití? Existuje tu třeba nějaká klasická sokolská činnost?
Sportovní vyžití pomalu spolky znovu rozjíždějí formou odpoledních kroužků. Sokoli měli sportovní kroužek a hasiči pomalu sestavují závodní družstvo mladých hasičů. U školy je volně přístupné dětské hřiště, víceúčelové a workoutové hřiště.

Jak to zde máte s pracovními příležitostmi?
Ve škole a v podnicích pracuje mnoho místních a z okolí. CHYTKA s. r. o. vyrábí montované haly a ocelové konstrukce. V LITAS vyrábějí, restaurují a čalouní nábytek. Dále je zde prodejna COOP, pošta, Farma Tasov, eOkno, s. r. o. vyrábí dřevěná okna a hodně místních pracuje jako OSVČ v zemědělství a lesnictví.

Co hospoda? Je tu nějaká?
To je horší. Hospůdka U Dalasa víceméně nefunguje, ke konci týdne mívá otevřeno Farma Tasov. Lidé si odvykli chodit do hospody do společnosti a popíjejí doma. Zřejmě za to může covid a určitě dražší pivo. Je to mrzuté, ale těžko  se s tím dá něco dělat.

Jaké zde funguje dopravní spojení?
Dá se říct, že velice dobře. V rámci integrované dopravy se spoje navýšily, např. spoj Třebíč-Velká Bíteš a do Velkého Meziříčí jezdí spoj zhruba co dvě hodiny. Ale samozřejmě i tak jsou autobusy málo využívané.

Co by neměl minout zvídavý turista?
Nepřehlédnutelná dominanta je kostel sv. Petra a Pavla a s ním souvisí i hřbitov, kde letos budou nové kované vstupní brány. Krásné je samozřejmě údolí řeky Oslavy a zřícenina hradu Dubu, i když už není přístupná jako dřív. Zajímavá je určitě vila Jakuba Demla a Literární památník Vysočiny ve staré škole. Přízemí využívá bývalé sdružení Slepíši, nyní ALITERRA, která pořádá kurzy modelování hmatovou metodou.

Ve staré škole je bývalý kabinet věnován právě Jakubu Demlovi a ve vedlejší místnosti jsou připomínáni významnější umělci z okolí, jako je třeba Stanislav Vodička, Lidmila Dohnalová, Karel Švestka a další. Objednané zájezdy provádí paní Axmanová a její výklady stojí za to. Se zahradou v okolí školy má velké plány, zahrádkáři jí pomáhají a obec také, jak jen to jde. Až se projekt podaří realizovat, bude to hezké.

Jaká jste tedy obec? Mládnoucí, nebo stárnoucí?
Myslím si, že mládnoucí. Díky základní a mateřské škole je tu hodně dětí a mladých lidí, kteří mají chuť podílet se na chodu obce. Nápadů máme spoustu a snažíme se, aby lidé viděli, že něco děláme a že obec někam posouváme.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image