Renata Láníková první na Stříbrném mítinku, Tereza Štorková desátá na MČR
Profilovka
25. 02. 2024
visibility 230

Milan Zeibert: Na třech místech při čtyřech různých mítincích se představili atleti a atletky Spartaku Třebíč. Trojice výškařů se zúčastnila Stříbrného mítinku WIT v Hustopečích, dvojice sprinterů spojeného přeboru Olomouckého a Zlínského kraje v Ostravě, Tereza Štorková MČR dospělých tamtéž a trio vícebojařů svého MČR ve Stromovce.

Nejvíce se dařilo výškařce Renatě Láníkové, která při svém prvním letošním startu po zranění vyhrála na mezinárodním mítinku v Hustopečích výkonem 177 cm kategorii juniorek. K tomu je třeba dodat, že finálovou soutěž žen vyhrála řecká reprezentantka Tatiana Gusin se 191 cm, nejlepší z Češek byla šestá Michaela Hrubá (187 cm) a druhá z našich závodnic, Denisa Pešová skončila čtrnáctá se 178 cm. Ve finále B byla nejlepší Lilianna Bátori z Maďarska (187 cm), třetí místo obsadila Zdara Pezinková z  AC Pardubice (182 cm) a šestá skončila Justýna Brýdlová ze Spartaku Praha 4 (174 cm). Třebíčská svěřenkyně Vratislava Fišery byla tedy z Češek čtvrtá nejlepší.

Jestliže Renatin výkon je jejím druhým nejlepším hned po osobním rekordu 181 cm, Tereza Štorková zaběhla v Ostravě na tříkilometrové trati vlastní osobák 10:07,13 min, který je druhým nejlepším časem třebíčské historie. Jeho kvalitu pochopíme z  toho, že v loňské sezoně Tereza zaběhla 10:21,91 min, letos v hale dokázala dát 10:23,44 a  10:25,35 min, pokaždé ve Vítkovicích. Když se svěřenkyně Davida Horta vrátila do Ostravy podruhé, zlepšila se od loňského výkonu pod širým nebem o čtvrt minuty. V  třebíčských tabulkách tak přeskočila Pavlu Culkovou (10:17,0 z r. 1997) i Blanku Milostnou (10:15,31 z r. 1999) a před ní je už pouze Jitka Hekrdlová (9:54,53 z r. 1983). Mistryní republiky se stala domácí Simona Vrzalová (9:26,87 min) před Barborou Lampovou z Opavy (9:27,45 min). Z běžkyň z moravských oddílů skončila šestá Soňa Kouřilová z Moravské Slavie (9:49,50 min) a až za Terezou doběhla Aneta Kolegarová z Olympu Brno (10:18,10 min).

Výborně si vedla při otevře-ných přeborech Olomouckého a Zlínského kraje také dorostenka Jolana Mitysková ze skupiny Jiřího Klinera a Ondřeje Tomka. Ve finále B dosáhla třetího nejlepšího času mezi závodnicemi své kategorie a zlepšila si osobní rekord na 7,89 s.

Několik osobních rekordů padlo také při republikovém šampionátu ve vícebojích ve Stromovce. Všichni tři třebíčští účastníci se zlepšili v celkových bodových součtech, ale také v některých disciplínách. Nikol Horká, sedmá mezi žákyněmi, si k 3159 bodům připsala i rekordní výšku 155 cm, Dominik Zásměta, desátý v kategorii juniorů, si k 4411 bodům přidal 7,63 s na šedesátce a  2:53,84 min v závěrečném běhu na 1000 m a ve stejných disciplínách si vytvořil osobní maxima i Matěj Vomela, dvanáctý v soutěži dorostenců součtem 4492 bodů: 7,49 s v běhu na 60 m a 2:55,93 min na kilometru. Trenérem Nikol i Dominika je Ondřej Tomek, Matěje připravuje jeho otec Josef Vomela.

Z  výsledků a  závodnic Spartaku Třebíč v halových soutěžích: Stříbrný mítink WIT Hustopečské skákání: Junioři: 7. Tuček 179. Juni-orky: 1. Láníková 177, 4. Kollmanová 159. MČR mužů a žen v Ostravě: 3000 m: 10. T. Štorková 10:07,13. KP Olomouckého a  Zlínského kraje v Ostravě: Dorost: 60 m: 11. Lazárek 7,62 (ve finále B 7,76) - 3. Mitysková 7,94 (ve finále B 7,89 PB). 200 m: 12. Lazárek 25,21  – 12. Mitysková 26,79. MČR ve vícebojích ve Stromovce: Sedmiboj juniorů: 10. Zásměta 4411 PB (7,63 PB – 605 – 10,87 – 158 – 9,08 – 430 – 2:53,84 PB). Sedmiboj dorostenců: 12. Vomela 4492 PB (7,49 PB – 626 – 9,19 – 170 – 8,66 – 400 – 2:55,93 PB). Pětiboj žákyň: 7. Horká 3159 PB (9,54 – 155 PB – 9,60 – 503 – 2:36,70).