Rozbouřený La Manche Andreu nezastavil
Profilovka
10. 07. 2024.
4564

Třebíčská plavkyně Andrea Klementová (na snímku vpravo) společně s ostatními členy šestičlenné štafety zdolala v úterý 9. července ve dvě hodiny ráno kanál La Manche.

ANGLIE / Francie - Andrea Klementová se ve středu 3. července spolu s dalšími pěti plavci vydala na štafetovou přeplavbu kanálu La Manche ve směru z Anglie do Francie. Přestože původní plány počítaly se startem během víkendu, nevyzpytatelné počasí a silné mořské proudy vše změnily. Nakonec se tým sešel v neděli večer  s lodivodem, který odhadoval šanci na vyplutí v pondělí na 50 %.

„Před polednem jsme se sešli v přístavu a řešili, co bude dál. Byla jsem smířená s tím, že nepoplaveme a neúspěšně se vrátíme domů. Ve výsledku jsem byla ráda, že jsem v batohu našla brýle, plavky a nějakou svačinu,“ vzpomíná Andrea.

Lodivod upozornil, že špatné počasí se blíží rychle a jedinou možností je pokusit se vyplout a přeplavat kanál dříve, než počasí zhorší podmínky. Varoval však, že přeplavba může být kdykoliv přerušena bez nároku na vrácení financí. Část týmu byla nerozhodná, ale Andrea prosadila, že když už jsou na místě, musí to zkusit.

Začátek plavby probíhal za příznivého počasí u anglického pobřeží, ale brzy se dostavil silný vítr, déšť a velké vlny. I přes obtíže se týmu podařilo 9. července po 13 hodinách a 39 minutách ve 2:02 ráno dosáhnout francouzského pobřeží.

„Ve štafetě nás plavalo šest, převážně plavci z Pardubic, kteří si mě vybrali k doplnění jejich týmu. Střídali jsme se po jedné hodině. Já plavala třetí v pořadí a střídala jsem se dvakrát. Druhé kolo jsem chytla to nejhorší počasí. Byly dvoumetrové vlny a celý tým se shodl na tom, že kdyby to plaval někdo jiný, nejspíše bychom to nedokončili. Nechápali, jak jsem to mohla zvládnout, což mě velmi potěšilo,“ popisuje Andrea.

Na lodi panovala zajímavá atmosféra, často se členům týmu dostavila mořská nemoc kvůli velkým vlnám a pomalému pohybu lodi. Andrea dokonce přiznává, že jí bylo lépe v moři než na lodi. „Voda měla kolem 16 stupňů, takže žádné kafe to nebylo,“ dodává s úsměvem.

Po dosažení cíle panovala neskutečná radost, že i za velmi špatných podmínek dokázali přeplavat kanál La Manche. Andrea je velmi ráda, že měla možnost si to vyzkoušet a trošku si „osahat“, co ji může čekat při srpnové solo přeplavbě. Lodivod ji ujistil, že na srpen objedná hezčí počasí.
„Děkuji všem za podporu a krásné gratulace. Vidíme se v srpnu,“ uzavírá Andrea Klementová.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image