Alternátor – zábava a ponaučení pro každého
Profilovka
27. 06. 2024.
3832

TŘEBÍČ (mad) - Ekotechnické centrum Alternátor je po roce opět přístupné veřejnosti. Načas uzavřelo svoje brány z důvodu sestěhování sídla společnosti TTS energo do budovy Alternátoru. Provozovatelé stavební uzávěru také využili k modernizaci a úpravám expozic. Pro širokou veřejnost se Alternátor otevřel veřejnosti od 25. května.

Třebíčské science centrum klade důraz na tradici ve spojení se zábavou a tvůrčí činností. Každý zvídavý člověk, ať už dítě nebo dospělý, by si ze své návštěvy v Alternátoru měl odnést zážitek v podobě příjemně stráveného času a také nové, užitečné informace. Expozice jsou zajímavé nejen pro školní třídy ze všech stupňů, kterým obohatí výuku, ale také pro rodiny s dětmi a všechny ostatní. Každý si tu najde své. Kromě stálých expozicí a dočasných výstav nabízí centrum také celou řadu doprovodných akcí. Najdete tu zmenšený modle větrné elektrárny, ale také originální list vrtule v životní velikosti. Množství interaktivních panelů nabídne zábavu a ponaučení pro návštěvníky různého věku na dlouhé desítky minut. Ekocentrem se můžete projít s průvodcem či si jej v klidu prohlédnout individuálně.

Alternátor láká zejména na unikátní projekční kouli dodanou z NASA, která dokáže věrně zobrazovat aktuální stav oblačnosti kdekoli na Zemi, snímky planet či Slunce. Ta zůstala zachována s tím, že byla přesunuta do jižní části objektu. Změny se týkají především vědecko-technické části. Centrum láká na expozici věnované vesmíru. „V ní pro nás byly jasnou volbou vesmír a kosmonautika,“ uvedl vedoucí Alternátoru Tomáš Anděl. Modely raket ekotechnickému centru věnoval spolek Jé-Té Pádlo z Náměště nad Oslavou. Ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Třebíč byl vytvořen model skafandru, který bude využíván během nových misí k Měsíci. Tato expozice je věnována československé stopě zanechané ve vesmíru. „Máme tu tedy zmíněných několik osobností, které měly české či slovenské kořeny a které měly co do činění s cestováním do vesmíru,“ doplnil Anděl. Změn je ale daleko více. Pokud jste zvědaví, co vše nového vás čeká, vypravte se k návštěvě Alternátoru.

Jaké expozice kromě vesmíru a kosmonautiky vás čekají?

ENERGETIKA A NÁŠ SVĚT
Nadchne každého, kdo potřebuje ke svému životu elektřinu a teplo. Je vůbec možné dnes bez těchto věcí žít? A jak to všechno vlastně funguje? Co rozehřívá radiátor a odkud se to teplo vzalo? A jak se do zásuvky, která nabíjí tablet, dostala elektřina? Spousta otázek, které potřebují jednoduché odpovědi. Přijďte do Alternátoru, expozice Energetika a náš svět vše zodpoví!

Dozvíte se mnohé o obnovitelných i neobnovitelných zdrojích. Jaké zásoby u jednotlivých druhů ještě existují a jaké výhody a nevýhody přinášejí z pohledu ekonomiky a ekologie.

Rozhodně byste si neměli nechat ujít energo dům. Co všechno doma potřebuje elektřinu a teplo a jak se tam vlastně dostávají? Kolik peněz zaplatíte za provoz nejrůznějších spotřebičů? Na to vše získáte odpovědi.

CESTA ELEKTŘINY
Cesta elektřiny aneb Od zdroje až po zásuvku. Expozice připravená ve spolupráci se společností EG.D. Nadchne každého, kdo chce vědět, jak elektřina putuje vedením, jak se mění její napětí, jak vypadají kabely či elektrické sloupy, jak jsou chráněni ptáci před úrazem elektrickým proudem.

PLNOU PAROU VPŘED!
Potěší každého, kdo ocení dokonalou strojařskou práci. Všechny, kteří chovají obdiv a respekt ke starým strojům vytvořeným s notnou dávkou elegance a stylu. Zároveň pak ty, kteří chtějí proniknout do tajů energetiky v jejich novodobých průmyslových počátcích. Součástí expozice je parní stroj včetně jeho příslušenství. Můžete si navíc prohlédnout originální sbírku stabilních motorů a nezapomeňte se projít historií borovinské továrny!

VĚDA NA KOULI
Nabídka připravených programů je tak pestrá, že se do vkusu trefí opravdu každému. Zajímáte se o nejrůznější projevy počasí na Zemi? Jak vzniká bouřka či jak je to s hurikány? A kde je největší pokrytí Facebookem? Nebo míříte výš? Spousta programů je věnovaných vesmíru.

BOTY A PONOŽKY
Třebíč a Baťa to je neodmyslitelné spojení. Kvalitní řemeslnou práci a tradice, to je spojení této expozice. Viděli jste někdy, jak se boty vyrábějí a kolik jednotlivých úkonů je spojeno s tím, než vznikne bota? Uvidíte kompletní obuvnickou dílnu s kruhovým dopravníkem z Baťovy éry, a funkční!

LES – NAŠE NÁRODNÍ BOHATSTVÍ
To je něco pro milovníky přírody, které zajímá nenahraditelný význam lesa. Expozice byla připravená ve spolupráci se společností Lesy ČR. Vyzkoušet si můžete, zda poznáte strom podle tvaru listu. Seznámíte se s tím, které stromy, rostliny a živočichy najdete v jednotlivých typech lesů.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Alternátor pro školy
Rezervace pro školní skupiny můžete provést prostřednictvím elektronického formuláře. 
Vstupné pro školní skupiny je individuální dle zvoleného programu. 
Pedagogický doprovod má vždy vstup zdarma.

Otevírací doba: červenec - Srpen 
Denně 9 – 18 hodin

V případě dotazů nás můžete kontaktovat telefonicky na čísle 733 673 006 nebo přes 
mail [email protected] či [email protected].

 


Marek Příborský, Třebíč
Libí se mi tu moc. Nejvíc mě zaujala šlapací kola, která vyrábí energii. Závodíme mezi sebou a snažíme se, aby to auto dojelo, co nejdál. Nahoře v patře jsou super retro počítačové hry.  Projekční koule taky fajn.

 


Nela Vitouchová, Třebíč
Jsem tu poprvé a moc se mi tu líbí. Je to tu hodně zajímavé. Ještě jsem si ale nestihla všechno vyzkoušet. Moc se mi líbila kola.

 


Adam Joura. Třebíč
Byl jsem tady několikrát se školkou i se školou. A změny, které tu jsou, se mi moc líbí. 

 


Alice Medea Bölcskei, Třebíč 
Jsem tu poprvé. Je to tady moc hezké. Líbila se mi ta desková hra, pak ta obrazovka s otázkami. Je super, jak si to můžu všechno vyzkoušet. 

 


Monika Hotová, asistentka
Dozvěděli jsme se, že se Alternátor opět otevírá, proto jsme  sem vyrazili podívat se, co je nového. Já osobně sem jezdím často. Nejen se školou, ale v létě i s tábory. Teď na konci školního roku jsme se zabývali vesmírem, takže nám to přišlo fajn. Změny jsem zaznamenala. Projektová koule je přestěhovaná, nově vznikla expozice věnovaná vesmíru a kosmonautice je hodně zajímavá. Nové jsou tu myslím i QR kódy, což ocení hlavně děti s chytrými telefony, že si můžou informace načíst. Oceňuji i nové toalety v patře.
Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image