Hrobka bude krásná nejen zvenčí
Profilovka
11. 04. 2024
visibility 1292

JEMNICE (mad) – Skvělá zpráva přichází z jemnické radnice. Městská rada na svém posledním zasedání ve středu 3. dubna schválila finanční prostředky na zahájení restaurování interiéru hrobky Pallavicini.

Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini byla postavena v letech 1900-1902 podle návrhu vídeňského architekta a dvorního stavebního rady Otto Hofera v historizujícím neoklasicistním slohu na půdorysu řeckého kříže s kupolí nad křížením. Mauzoleum obklopuje původně oplocená a parkově upravená plocha pravidelného čtvercového půdorysu s hrobkou uprostřed. Celkem bylo v mauzoleu pohřbeno osm členů rodu, z nichž šest zemřelo ve 20. století. Na stavbě a výzdobě kaple se podíleli i vídeňští tvůrci a řada dalších významných jmen v čele se sochařem Ignácem Weirichem, činným později ve Vatikánu.

Jedinečné neoklasicistní rodinné mauzoleum rodiny Pallavicini v Jemnici je pozoruhodným dílem stavitelského umění. Po mnoho let budova trpěla absencí údržby a vandalskými činy, což vedlo k jejímu havarijnímu stavu. Zdá se, že nyní se blýská na lepší časy, hrobka má za sebou rekonstrukci vnějšího pláště (střechy, fasády), která probíhala v průběhu několika minulých let. Obnova byla završena v loňském roce.Od letošního roku se restaurátorské práce zaměří na obnovu interiéru. Kromě obnovy architektonických prvků výzdoby a omítek je naplánováno také restaurování vybavení, které zahrnuje umělecká a uměleckořemeslná díla. Rada města Jemnice na posledním jednání schválila smlouvu o dílo na akci Restaurování interiéru mauzolea Pallavicini - I. etapa. V letošním roce bude do hrobky investováno více než 1,5 milionu korun, přičemž budou využity i prostředky z dotačního titulu. Práce v interiéru budou rozděleny do čtyř až pěti etap podle náročnosti oprav, dle reálného zjištění během prací. Celkové náklady na restaurování interiéru hrobky jsou nyní odhadovány na více než osm milionů korun.

Završením celkové obnovy v budoucnu má být rehabilitace okolního prostředí včetně dnes značně poničeného oplocení, tvořeného původně zdmi a sloupy s kamennými hlavicemi, propojenými ozdobnými mřížemi. Pro celkovou obnovu okolí hrobky připravuje město Jemnice projektovou dokumentaci, jež bude pravděpodobně zahrnovat i domek správce, který byl v původním plánu a dnes je zachován pouze ve stopě.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá


Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image