Místo holiny mají naučnou stezku
Profilovka
19. 04. 2024
visibility 646

OKŘÍŠKY (mad) – Přírodní park uprostřed polí postupně budují Okříšští. Před několika lety městys revitalizoval rybník Obecník a nyní došlo také na okolní krajinu. Kůrovcem zdecimovaný lesík na stráni nad rybníkem vzal před časem za své. Nyní ho nahradila nově vysazená naučná stezka.

Rybník a přilehlá plocha s mladou výsadbou patří už nyní k oblíbeným vycházkovým cílům. Co teprve až stromy poporostou a nabídnou v horkém létě kýžený stín. Donedávna zde stával obecní les, který nenávratně poškodil kůrovec. V místě zůstala holina, která začala zvolna zarůstat náletovými dřevinami a ostružinami a maliníky. Vedení městyse přišlo s nápadem na zajímavý způsob zvelebení tohoto kousku půdy.

„Napadlo nás vysadit tam naučnou stezku – takové malé arboretum. Lidé by se tam procházeli a prohlíželi si vysazené druhy stromů s popiskami. Obzvlášť zajímavé by to mohlo být pro školy,“ uvedl starosta Zdeněk Ryšavý. Dětem arboretum v budoucnu poslouží jako názorná pomůcka, třeba k výuce přírodopisu. „Ve spolupráci se společností Zahradnické úpravy Studenec vznikla studie. Kvůli našemu záměru jsme museli změnit statut hospodářského lesa na rekreační. Jedná se o relativně malou plochu, na které nemá nějak zvlášť smysl hospodařit,“ podotkl starosta.Městys se začal poohlížet po možnostech získání finanční podpory svého zájmu. Dotaci nakonec získal od Nadace ČEZ. Celkové náklady na pořízení stromů a přípravy pozemku se vyšplhaly na 170 tisíc korun, dotace činí 115 tisíc. Terén musel být před výsadbou upraven. Prošel rekultivací. Samotnou výsadbu šestadvaceti listnatých stromů české provenience provedli pracovníci technických služeb. Zasazeny byly například modřín dřín, bříza, jasan, jírovec, buk, javor, dub, hrušeň polnička, jabloň lesní, jeřáb, střemcha, lípa, topol, olše a hloh. Z původních stromů bylo v místě ponecháno několik vzrostlejších ovocných stromů. „Jednou se tu lidé na procházce budou moci i občerstvit třešněmi či jablky,“ poznamenal starosta. Krom technických služeb budou s péčí o mladé stromy dost možná vypomáhat také dobrovolní hasiči. V případě většího sucha se pomocí hadic natažených z rybníka pod strání dají do zalévání.

Krajina s rybníkem a naučnou stezkou pod nejvyšším vrcholem nad Okříškami – Strážkou – má v sobě potenciál. Jedná se o krásné klidné místo ukryté před nárazy větru, kam místní velmi rádi chodí na procházky. Loni se tu pořádal i dětský den s poznávacími soutěžemi a cílem u blízkého penzionu Na Pilce. Ten bude po loňském úspěchu letos určitě zopakován. Vedení městyse má s tímto místem ještě další plány. „Určitě by se tam hodilo pár laviček, odpadkový koš a další mobiliář. V přípravě jsou informační tabule a uvažujeme i o interaktivních prvcích pro děti, které by se týkaly stromů. Třeba správné přiřazení kůry či plodů k příslušnému druhu stromu a podobně,“ nastínil starosta.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image