Moravské Budějovice a Jemnice hostí Mistrovství České republiky v orientačním běhu!
Profilovka
28. 04. 2024.
1854

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE / JEMNICE (pok) - Slyšeli jste už, že se u nás bude konat Mistrovství České republiky v orientačním běhu, závodu sprintových štafet? Pokud ne, pak vězte, že se na ně můžete opravdu těšit! První závod - disciplína sprint jednotlivců proběhne 18. května 2024 v Jemnici a druhý 19. května v Moravských Budějovicích v disciplíně sprintové štafety. Centrum závodu bude v Moravských Budějovicích na fotbalovém stadionu. Samotný závod pak povede přes centrum města, okolo základních škol, zámku a areálu sokolovny. Přesnější informace právě z důvodu principu orientace v neznámém terénu uveřejnit nemůžeme.

Vrcholné akce typu českého poháru či mistrovství republiky pořádají vybrané (nominované) oddíly se zkušenými rozhodčími a organizátory; v případě Moravských Budějovic se jedná o oddíl Spartak 1. brněnská z Brna. Minulé mistrovství se ve sprintových disciplínách konalo v Opavě. Letos se přesune k nám a do Jemnice. Organizátoři se pokaždé snaží najít takové město, které má nepřehlednou síť ulic, průchodů, parků, aby museli závodníci přemýšlet nad tím, kudy poběží. Oblast jižně od Třebíče patří pro orientační běžce mezi málo známé. Moravské Budějovice i Jemnice jsou města, kde ještě neexistuje mapa a v kombinaci s členitostí města se pro orientační běžce jedná o atraktivní terén. Od února se pohybuje v ulicích našeho města specialista – „mapař“, který připravuje mapu pro sprintové disciplíny.

Pojďme si orientační běh trošičku přiblížit. Je to sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou v kombinaci s během. Tratě jsou připraveny v různé obtížnosti a délce a rozděleny do kategorií podle pohlaví a věku závodníků. Sprintové štafety jsou čtyřčlenné. Běhají se ve dvou kategoriích – dorost a dospělí. V každé štafetě běží dvě ženy a dva muži. Pořadí úseků je předem dáno a běží se v pořadí žena – muž – muž – žena. Disciplína je velmi podobná atletické smíšené štafetě na 400 m. Závody veteránů pak svá pravidla nemají a záleží na pořadatelích, jaký závod jim připraví.

Mistrovství České republiky v orientačním běhu je velkou událostí pro českou běžeckou komunitu. Zúčastní se ho nejlepší běžci v elitních kategoriích, těšit se můžete např. na Terezu Janošíkovou, Tomáše Křivdu, Vojtěcha Krále, Miloše Nikodýma, Denisu Kosovou, Lucii Dittrichovou a mnoho dalších. Předpokládaný počet účastníků je 500. Po odběhnutí sprintových štafet v neděli uspořádají ve stejném prostoru organizátoři i veřejný závod pro širokou veřejnost. Přihlásit se do něj budete moci na místě a jako památka vám zůstane velmi podrobná mapa města. Pokud vám znalosti orientace s mapou schází, určitě vám někdo z běžců či organizátorů poradí, jak na to. Kdo se chce připravit dopředu, může nahlédnout na webové stránky www.zacitorientak.cz, kde jsou uvedena videa a informace o tomto sportu.

Pojďme si tedy ještě na závěr zopakovat nejdůležitější fakta. Sraz 19. května 2024 na fotbalovém stadionu. Start mistrovských kategorií bude v 10 hodin a poté v 11:15 hodin. Pro veterány a veřejnost bude závod připraven na 11:45 hodin. Závod těchto veteránských štafet bude pouze dvoučlenný. A pokud si budete chtít závod vyzkoušet jen tak, bude k dispozici mezi 12. a 13. hodinou.

Závěrem jen dodávám, že z obou závodů bude připraven záznam v České televizi, který bude v následujícím týdnu k vidění právě ve zmíněné televizi na ČT sport.
Mistrovství České republiky v orientačním běhu slibuje v Moravských Budějovicích a Jemnici vzrušující zážitek pro závodníky i diváky. Pokud máte zájem o tento sport nebo jste fanouškem orientačního běhu, rozhodně se na něj vydejte a podpořte české závodníky v jejich snaze o zisk mistrovského titulu.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image