Námětové cvičení prověřilo dobrovolné hasiče
Profilovka
12. 04. 2024
visibility 1036

OKŘÍŠKY (mad) – Těžko na cvičišti, lehko na bojišti – své o tom ví i dobrovolní hasiči 15. okrsku, kteří se v pátek 5. dubna od 16 hodin účastnili cvičení s názvem Požár Domova bez zámku Okříšky, Boroví 617- dálková doprava vody.

V rámci tohoto cvičení trénovalo sedm jednotek sborů dobrovolných hasičů dopravu vody z požární nádrže ve Staré osadě ulicemi Úvoz, na Vyhlídce a Boroví k domku Domova bez zámku. Pomocí čerpadel se pokusili překonat stoupání na trase zhruba čtyři sta metrů v co nejkratším čase. Cvičení se zúčastnila jednotka SDH Okříšky, Hvězdoňovice, Petrovice, Pokojovice, Heraltice, Zašovice a Kněžice.V 16 hodin byl ohlášen fiktivní požár, první jednotky dorazily do Staré osady deset minut poté. V 16:25 už voda z nádrže stříkala na vrcholu kopce do polí. Během zásahu došlo k nečekané události, kdy si hasiči museli poradit s prasklou hadicí. I tato komplikace nastala jen jako. Na rozdíl od samotného cvičení ale tuto záludnost zasahující členové dobrovolných jednotek neočekávali. I s ní si však poradili na jedničku. Krátce po sedmnácté hodině z místa cvičení odjíždělo poslední hasičské vozidlo. „Společná cvičení probíhají jednou ročně. Pokaždé s jiným námětem. Loni jsme si vyzkoušeli hledání ztracené osoby, udělali jsme rojnici a hledali jsme v lese,“ uvedl řídící cvičení a velitel SDH Okříšky Rostislav Bacher, který výsledky letošního cvičení hodnotí kladně. „V praxi by to samozřejmě vypadalo úplně jinak. Na místo by jako první dorazila jednotka profesionálních hasičů z Třebíče a v případě potřeby by se napojili na hydrant,“ podotkl Rostislav Bacher.

Námětové cvičení přilákalo do Staré osady množství přihlížejících. Největší potěšení z rychle jedoucích houkajících obřích tatrovek a hasičů v akci měli samo sebou kluci. Podívat se přijel i starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. „Naši hasiči opět ukázali, že jsou připraveni na vysoké úrovni zvládnout jakoukoliv situaci a chránit občany i jejich majetek. Ocenění zaslouží i kolegové z ostatních obcí okrsku, kteří sice nemají nejmodernější techniku jako Okříšští, ale správné hasičské srdce také za to umí vzít. Všem moc děkuji za perfektně zvládnuté cvičení. A co mi udělalo velkou radost, byl zájem občanů o tuto akci. Přišlo se jich podívat opravdu hodně, a to včetně dětí, kterým se třeba hasičina zalíbí a stanou se nástupci dnešních členů zásahovky. Občané se tak mohli přesvědčit, že nemalé peníze, které do naší zásahové jednotky dáváme, jsou dobře investované,“ zhodnotil starosta.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá
Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image