Stanice Pavlov poklepáním kamene zahájila stavbu nového léčebného centra

Profilovka
před 8 hodinami
Do září 2026 má v areálu jediné záchranné stanice pro hendikepované živočichy v kraji stát nové léčebné centrum s voliérami. „Největší projekt v historii stanice u Ledče nad Sázavou bude stát zhruba 24 milionů korun. Větší část uhradí EU, Kraj Vysočina výstavbu podpoří jedním milionem korun a na další prostředky má stanice vypsanou veřejnou sbírku,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla, který stanici v sobotu 17. května 2025 navštívil, aby spolu se zástupci kraje, obce Pavlov a Stanice Pavlov poklepal na základní kámen.
 
Image (3).jpg

„Jde o největší projekt v historii naší stanice. Nové moderní zázemí výrazně zvýší naši kapacitu a zlepší podmínky pro péči o zvířata. Ročně k nám přichází přes 1 500 živočichů, vloni to bylo přesně 1 644. Díky novému areálu budeme schopni zvládnout až 6 000 zvířat za rok,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Současné rehabilitační voliéry jsou z devadesátých let a nesplňují bezpečnostní standardy. Stanici chybí karanténní místnost pro nově příchozí mláďata, což komplikuje prevenci šíření nemocí. Nedostatek voliér často znamená, že zvířata musí zůstávat déle v boxech. To vše vyřeší výstavba nového léčebného centra s 16 voliérami, jejíž základní kámen v Pavlově v sobotu 17. května poklepali.

Sobotní akce v Pavlově byla spojená s dětským dnem, na jehož programu se podílel také Kraj Vysočina. „Děti poznávaly větvičky a plody stromů, otiskovaly zvířecí stopy nebo rozlišovaly pěvce. Aktivity lesní pedagogiky připravil náš odbor životního prostředí a zemědělství,“ přiblížila vedoucí odboru Eva Horná.

Stanice Pavlov je jediným zařízením svého druhu se sídlem v kraji a zároveň registrovaným v Národní síti záchranných stanic. Kraj Vysočina ji podporuje dlouhodobě – za poslední čtyři roky stanici každoročně posílá 1,5 milionu korun na provoz a od roku 2009 tak přispěl celkem 24,3 milionu korun. Tyto prostředky slouží na energie, částečně na mzdy a investice do zvýšení kapacity a zkvalitnění péče o zvířata.

„Stanice pro nás není jen záchranným centrem pro zraněné živočichy, ale také významným partnerem při vzdělávání veřejnosti a propagaci ochrany přírody. Spolupracuje s naším krajským úřadem, účastní se akcí, pořádá environmentální programy, podílí se na záchranných programech ohrožených druhů zvířat a prezentuje EVVO v rámci kraje,“ doplnil krajský radní Pavel Řehoř, který má gesci životního prostředí na starosti, s tím, že ročně projde vzděláváním na stanici přes 7 000 zájemců, převážně dětí.

Projekt výstavby léčebného centra s voliérami získal významnou podporu z EU. Ta pokryje bezmála 18,5 milionu korun. Milionem přispěje Kraj Vysočina a další peníze už musí zafinancovat sama stanice. „Pokud nás chcete podpořit, můžete se zapojit do právě probíhající sbírky přesně pro tyto účely,“ uzavřel s díky ředitel stanice Zbyšek Karafiát.