Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Architektonická soutěž byla anulována

19.11.2018

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (mach) - Nové podoby náměstí se ve Velkém Meziříčí jen tak nedočkají. Přestože se vylepšením vzhledu centra města radnice zabývá již několik let, dosud podniknuté kroky byly anulovány. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské (ÚHOS) soutěže je konečné.


Před dvěma lety byla vyhlášena architektonická soutěž. Z šestnácti návrhů vybrala odborná komise tři nejlepší. Vítězný návrh brněnského architekta Davida Mikuláška zastupitelstvo zavrhlo a přiklonilo se k podpisu smlouvy s druhým v pořadí Miroslavem Cikánkem. Situace kolem architektonické soutěže se zvrhla v politické půtky, které vyvrcholily tím, že autor vítězného návrhu podal podnět k prošetření soutěže na ÚHOS.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přezkoumal úkony radnice ve věci vyhlášení soutěže a zjistil, že radnice zásadním způsobem pochybila. Radnice se proti rozhodnutí úřadu odvolala. Ve čtvrtek 8. listopadu obdržela konečné stanovisko. „Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o podaném rozkladu ve věci architektonické soutěže tak, že potvrdil předešlé rozhodnutí ÚOHS a rozklad zamítl. Z odůvodnění rozhodnutí je patrné, že ÚOHS se striktně drží zákonného požadavku na uveřejnění zahájení soutěže ve Věstníku veřejných zakázek. Absence uveřejnění oznámení soutěže o návrh ve Věstníku veřejných zakázek tak znamená, že taková soutěž o návrh nebyla dle zákona řádně zahájena,“ shrnul stanovisko ÚHOS starosta Josef Komínek. S přihlédnutím k vydanému rozhodnutí tudíž všechny dosud vynaložené kroky a vydané finanční prostředky přišly vniveč. „Ze strany vedení města toto rozhodnutí bude řádně analyzováno s cílem nalézt vhodný postup, směřující k minimalizaci škod, které chybně zahájená architektonická soutěž měla na rozpočet města a rovněž i na veřejné mínění ve městě,“ ubezpečil starosta. Architektonická soutěž dosud město stála 700 tisíc korun.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk