Smlouva je jen rámec, podmínky pro zaměstnance se snažíme zlepšovat průběžně, říká šéf Model Obaly
Profilovka
11. 04. 2024
visibility 816

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE - Nízká míra nezaměstnanosti v posledních letech zvýšila konkurenci a zaměstnavatelé často musí bojovat o to, aby si udrželi zaměstnance. Ne tak Model Obaly. Největší výrobce kartonových obalů v Česku se může pochlubit velmi nízkou fluktuací zaměstnanců, kdy průměrně ve firmě zůstávají 11 let. „Není výjimkou, že u nás pracují celé rodiny. Což je dáno i stylem jednání se zaměstnanci, které bereme jako partnery. Uvědomujeme si totiž, že nemáme zodpovědnost jen za ně, ale i jejich rodiny,“ vysvětluje v rozhovoru COO společnosti Josef Chalupný.Co je klíčem nejen k získání, ale i udržení zaměstnanců?
Myslím, že především férová a transparentní komunikace. Zaměstnance bereme jako partnery, kteří mají maximum informací. Zároveň se snažíme nereagovat jen na to, co je teď, ale také se dívat do budoucna. To se pak promítá například i do kolektivní smlouvy, kterou jsme loni na podzim schválili. Tím, co je na papíře, to ale pro nás nekončí a vždy se snažíme jít dál.

Například?

Od ledna jsme se v kolektivní smlouvě dohodli na plošném zvýšení mezd, na které mělo od března navázat ještě individuální zvýšení. To jsme ale nakonec uspíšili. Zaměstnancům by tak měly od ledna vzrůst mzdy v průměru nejméně o 10 procent.

Od nového roku jsme také třeba zvýšili plošně dovolenou o jeden den. I u našich zaměstnanců vidíme, že chtějí trávit více času s rodinami nebo se věnovat svým koníčkům. Ale opět nejde o izolovaný krok – v příštím roce všem zaměstnancům, kteří u nás budou alespoň rok, přidáme další dva dny. A od roku 2026 budou mít všichni zaměstnanci s dvěma a více lety nárok na šest týdnů dovolené, tedy o dva týdny víc, než nám ukládá zákoník práce.

Všechny zaměstnance také podporujeme v osobním rozvoji, kdy využíváme vzdělávací platformy, nabízíme jim jazykové kurzy, aby se profesně mohli neustále posouvat.Čím oslovujete mladé zájemce, kteří například dostudovávají a vybírají si své první zaměstnání?
Jak už jsem popsal, neustále se snažíme zatraktivňovat pracovní podmínky. Studentům také nabízíme stipendia, talentovaní designéři se mohou zúčastnit soutěže Model Young Package, což je dnes už mezinárodní soutěž… Zároveň se snažíme dívat dopředu, jaké oblasti budou v našem oboru trendem za několik let a v předstihu se na ně připravovat – ať už to bude virtuální realita nebo AI.

Model Obaly chce být také dobrým sousedem. Co si pod tím můžeme představit?
Že tam, kde působíme, se aktivně zapojujeme. Ať už tím, že sponzorujeme menší lokální akce, místní sportovní kluby a spolky, ale i podporou našich zaměstnanců v jejich mimopracovních aktivitách. Když se totiž někdo po práci věnuje ještě třeba výchově dětí ve sportovním klubu nebo nějakém zájmovém kroužku a nějakým způsobem mění prostředí kolem sebe k lepšímu, je podle nás správné ho v tom nějak podpořit.

Jak konkrétně je podporujete?
Minulý rok jsme tak vymysleli výzvu, kterou jsme pojmenovali Modeláci v akci. V ní sami zaměstnanci dvakrát ročně v každém závodě vyberou jeden projekt – celkem jich tak podpoříme deset –, na který dáme až 25 tisíc korun. Podporujeme i dobrovolnictví, kdy zaměstnanci mohou čerpat jeden den volna navíc, určený právě pro tyto aktivity.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image