Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Arnošt Beneš, téměř neznámý třebíčský fotograf

04.06.2015

Narodil se 11. října 1900 jako třetí dítě do rodiny sklenáře Aloise Beneše, který provozoval svou dílnu v domě č. 55 v třebíčském Židovském Městě. Před ním se narodila Malvína (*1888) a Emil (*1897), po něm ještě Hugo (*1905). Do školy chodil v rodné obci, a pak se vyučil obchodníkem. Pracoval v Grünbergerově semenářském obchodě na Karlově náměstí č. 25, a po složení znaleckých zkoušek byl jeho faktickým vedoucím. Majitel vedl dandyovský život a do svého obchodu chodil jen tehdy, když potřeboval hotové peníze. V roce 1932 se A. Beneš oženil s Ingeborg (Inge) Schimkovou z Brna. V říjnu 1933 se jim narodila dcera Susana a ve stejném měsíci roku 1937 dcera Hana.


Arnošta začalo zajímat fotografování ještě v době učení a brzy se skamarádil se známým třebíčským fotografem a malířem Ludvíkem Bahnerem (*1891, †1971), který byl nepochybně jeho mentorem, a který mu vyvolával fotografie. Dalším blízkým přítelem byl MUDr. František Kubica (*1909, †1973), rovněž vynikající fotograf. Všichni tři společně posílali své fotografie do Pestrého světa a dalších převážně fotografických časopisů, kde bývaly otištěny. Objevují se i v řadě příležitostných publikací, vydávaných městem nebo místními turistickými a reklamními kancelářemi. V roce 1932/33 a 1934/35 se zúčastnil výstav klubu amatérských fotografů v Třebíči, které probíhaly v hale akademie. Na první z nich měl A. Beneš 15 a na druhé 20 fotografií. Zvlášť důležité Benešovy fotografie jsou v publikaci Památník jubilejních oslav města Třebíče a třebíčského okresu 1335—1935, dokládající tehdejší tvář židovské čtvrti. Někdy se Beneš podle toho, kde vystavoval (např. Brno, Jihlava), podepisoval také Ernst Benesch, E. Beneš nebo A. Benesch. Dalším jeho dobrým známým byl třebíčský rodák, fotograf, vynikající kreslíř a malíř Karel Koubek (*1896, †1940), který žil sice od roku 1928 v Plzni, ale do Třebíče pravidelně jezdíval. Inspiroval Arnošta ke kreslení, které se mu dařilo.

Beneš nefotografoval jenom Třebíč a svoji rodinu. Velmi často jsou náměty jeho fotek místa, kam jezdili s přáteli nebo s rodinou na výlety nebo na dovolené. Ať už to bylo okolí města, Vysočina, Slovensko či Itálie. Neměl vyhraněná témata. V jeho tvorbě jsou zastoupeny krajiny, architektura, zvířata a moře stejně jako žánrové fotografie nebo portréty dráteníků, žebráků, či dětské cikánské kapely. Používal dvou- okou zrcadlovku Rolleiflex TLR s optikou firmy Zeiss u. Schneider, formát filmu 6x6 cm. Kupoval výhradně filmy značky Kodak. Sám díky K. Koubkovi velice dobře kreslil, jeho výtvarný cit měl samozřejmě i vliv na kompozici fotografií. Měl rád obrazy, a tak si dobře rozuměl s jejich milovníkem, třebíčským jirchářem Ladislavem Novákem st., otcem pozdějšího významného básníka a výtvarníka L. Nováka.

K dalším Arnoštovým zálibám patřilo také sbírání drobných uměleckých předmětů a plastik. V roce 1940 musel odevzdat fotoaparát, rodina přišla o všechny cennosti i sbírku obrazů. Porcelán rozbili Němci přímo v bytě. Samozřejmě nemohl pracovat v obchodě. Věnoval se hodně kreslení, výrobou loutkového divadla a hraček pro své dcery a úspěšně se pokusil také o intarzovaný nábytek. Roku 1942 muselo být třebíčské Židovské Město vyklizeno a vystěhováno. Arnošt byl roku 1942 totálně nasazen na stavbu železničního mostu v Sázavě, ale ještě téhož roku v prosinci byl z politických důvodů i se svými spolupracovníky zatčen a odvezen do Osvětimi. Snad pro poslouchání zahraničního vysílání z Londýna. Tam byl 5. března roku 1943 popraven. Jeho rodiče již byli v té době mrtví, zemřeli už roku 1942 v Terezíně.

Autor: Radovan Zejda
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk