Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Barchan je tady, běžci mají nové kostýmy

15.06.2017

JEMNICE (pch) - Historická slavnost Barchan, která svou tradicí nemá široko daleko obdoby, začíná právě dnes navečer, kdy městem projede kostýmovaný průvod a otevřou se mazhasy. Večer pak budou vystupovat kapely Hudba z Marsu revival, Morava, Kalíšci, Argema a Reflexy. Chybět nebude ohňová show.


Hlavní program je samozřejmě naplánován na sobotu a jeho vrcholem bude tradičně historický běh královských poslů, který začne o půl druhé. Dopoledne se můžete těšit na scénu příjezdu krále Jana a královny Elišky do Jemnice.

Letošní Barchan má novinku v tom, že běžci se letos představí v nových kostýmech. „Ty staré nebyly špatné, ale byly spíše jako z pohádky, ty nové jsou maximálně dobové, a to nejen co se týče střihu, ale i použitých materiálů,“ prozradil místostarosta Jemnice Petr Novotný. Nové kostýmy má i král a královna. Běh bude startovat jako vždy u božích muk na Tyršově ulici. „Boží muka jsme nechali zrestaurovat,“ doplnil Novotný.

Další novinkou jsou pamětní mince, vydané speciálně pro tento den. Vyrobeno je jich 300 kusů. „Král Jan je bude rozhazovat mezi prostý lid,“ uvedl místostarosta.

Krátce před třetí odpoledne opustí královský pár Jemnici a pak dlouho do noci bude pokračovat kulturní program. Jeho vrchol by měl přijít hned o půl čtvrté, kdy vystoupí Josef Vojtek s kapelou Inflagranti. Večer pak bude patřit kapelám Like-it, Carrie, Rybičky 48 a Tlustá Berta. Chybět nebude ani program pro děti a samozřejmě ohňostroj, který bude následovat hned po večerním historickém průvodu s pochodněmi. V pátek i v sobotu bude v letním kině Alternativní scéna.

Neděle začne poutní mší svatou u kostela sv. Víta. „Ta je možná ještě starší než samotný Barchan,“ doplnil Petr Novotný. Po ní pojede kulturní program jehož největší hvězdou bude dechová muzika Moravanka (13.30 hodin).

Barchan už tradičně končí v pondělí tzv. výletem. Hrát budou kapely Kysucký prameň a Vasr Band. Novinkou letošního Barchanu je i to, že po celý víkend bude po městě jezdit turistický vláček.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk