Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Čtyři roky loupil, šest let stráví za mřížemi

18.11.2010

Třebíč - Loupil čtyři roky, Vysočinu si vysloveně oblíbil a finanční ústavy v některých městech Třebíčska „navštívil“ i vícekrát. Česká spořitelna v Jemnici se stala terčem jeho útoku dokonce čtyřikrát.

Řeč je o šestatřicetiletém Jiřím Kropáčovi z Damnic na Znojemsku, kterého v srpnu letošního roku zatkla policie při dalším pokusu o loupež.


V pondělí 15. listopadu stanul před soudcem třebíčského okresního soudu, který ho poslal na šest let do vězení. Za jeho činy ho mohl soud potrestat až deseti lety vězení. Nakonec zvolil soudce Jaroslav Krátký trest o čtyři roky kratší, do kterého se započítává i doba, po kterou byl Kropáč ve vazbě. Navíc i pro něj platí možnost podmínečného propuštění v případě dobrého chování. Trest si bude odpykávat ve věznici s ostrahou.

Bývalý sklář, kterého živily skleněné figurky, broušení a leptání skla, se dostal do obrovských dluhů kvůli nebankovním půjčkám. Začal podnikat, obchody s motorkami mu šly, ale na splátky ani tak nezbývalo. Ke všemu se přidaly osobní problémy. Poprvé pro peníze s pistolí a výhrůžkou vyrazil v září 2006. Loupeže pravidelně opakoval. Maskoval se jen kšiltovkou. Personálu za přepážkou předkládal výzvy napsané na kousku papíru. Stálo na nich: „Vím, kde bydlíš, naval prachy!“ nebo „Rychle a všechno, jinak střílím!“

Kde začal, tam také skončil. Policie ho v pondělí 2. srpna zadržela, když si znovu přišel pro peníze do Jemnice.

S plynovou pistolí v ruce se dožadoval hotovosti celkem dvanáctkrát. Během čtyř let si z poboček odnesl přes milion korun. Dvakrát odešel s nepořízenou.

Kropáč odjížděl z míst činů na kole, které pak schoval do dodávky, přistavené na okraji města.

Několik pracovníků přepadených poboček bank proti Kropáčovi v pondělí u soudu svědčilo. S uloženým trestem nakonec souhlasil jak Kropáč a jeho obhájce, tak státní zástupce. Všichni se vzdali práva na odvolání. Rozsudek tak bude vykonatelný.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk