Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dan Brown uhranul Třebíč

23.01.2014

Třebíč - Veleslavný americký spisovatel a jeden z nejvlivnějších autorů současnosti Dan Brown uhranul ve čtvrtek navečer Třebíč. Mistr tajemství a záhad sice nedorazil osobně, ale prostřednictvím svého nejnovějšího bestselleru Inferno, kterého se jen v Česku prodalo už sto tisíc výtisků! Ty knihy nabízené v třebíčské městské knihovně byly ovšem stigmatizovány rozmáchlým Mistrovým podpisem a podle jejich obsahu se odvíjel napínavý příběh boje o záchranu přemnoženého lidstva.


To vše prostřednictví neméně oblíbeného scénického čtení LiStOVáNí v podání milovaného herce Lukáše Hejlíka, na kterém mohly některé divačky oči nechat.

A tak padesát divaček v sále (muži jen čtyři) sledovalo proslulého harvardského symbologistu Roberta Langdona (Hejlíka), který se tentokrát ocitl v samotném srdci Itálie, aby vyřešil záhadu pozoruhodně propojenou s jedním z největších literárních děl všech dob - Dantovým Peklem. Při svém tajuplném poslání se Langdon střetl s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem, ale i nečekanou pomocnicí (Věrou Hollou). Proplétal se přitom labyrintem florentských, benátských a istanbulských uliček, tajnými chodbami a skrytými komnatami a všude jen samé nejasné narážky a kódy! Jediným vodítkem mu v jeho pátrání byla Dantova temná epická báseň. A čas zbývající pro záchranu přemnoženého lidstva se neúprosně krátil…

Po skončení představení zbyl okamžik i na položení jedné otázky Lukášovi Hejlíkovi, který rychle balil rekvizity a se svou hereckou partnerkou mířili na další štaci do Brna.

Dan Brown před několika dny navštívil Prahu. Je opravdu reálné, aby se děj některé z jeho dalších knih odehrával v našem hlavním městě? Turistický ruch v Česku by jistě zajásal.

Dan Brown v diskusi po našem představení Inferna to nepovažoval za vyloučené. On dává ty přísliby - že ano. Já si myslím, že to bude pravda, neboť ta jeho soukromá návštěva v Praze byla vysloveně práce. Přímo si objednával místa, která už ho zajímají. Takže pátral po golemovi, neboť myslím, že je to doba, o které moc nepíše. Byl na židovském hřbitově, byl v Klementinu, v tajných sklepeních. Bylo vidět, že sbírá materiál. Byl tam navíc se svým týmem, který pro něj pracuje a hledá, což je i jeho manželka-agentka, a v podstatě na tom všichni dělají. V Infernu jsou také tři města, takže by se část jeho další knihy mohla odehrávat třeba v Praze. Brown, to je samozřejmě mašina na romány a potřebuje neustále sbírat inspiraci. A ta přichází vysloveně z historických pramenů. Jakkoliv jsou to věci, které nemusejí nikomu připadat zas tak moc zajímavé, tak on z toho udělá hrozně důležitou záležitost. Takže v jeho příští knize by se mohla objevit Praha rudolfinská. Kolem golema by to zajímavé být mohlo. Impuls pro cestovní ruch a návštěvy Prahy by to byl určitě velký. Já také tak cestuju, když jsem byl kdekoliv a četl jsem o tom nějakou knížku, tak jsem se po tom vydal. Na druhé straně, Brown je schopen udělat legendu a záhadu z čehokoliv – jednou to byly vraždy knězů, teď je to přelidnění populace, všechno to šikovně nakombinuje a je to.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk