Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dějepravná soutěž prověřila ročníky z gymnázia

08.06.2018

TŘEBÍČ (evu) - Jako každý rok na zámku proběhlo Dějepravné soutěžení, které poprvé vzniklo v roce 2004. Letos proběhl 14. ročník, protože se na zámku v roce 2013 budovaly nové expozice a tato soutěž se tehdy nekonala. Celá akce se nesla v historickém duchu a děti měly na sobě krásné dobové kostýmy a paruky. Každý návštěvník se najednou jakoby ocitl v 18. století. Téma soutěže bylo zaměřeno na život a období Marie Terezie Valpurgy Amélie Kristýny. Krásné počasí a historický nádech dohromady vytvořily jedinečnou atmosféru.


„Jedná se o soutěž pro 8. a 9. třídy základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Naší snahou bylo využít možností muzea (odborných i prostorových) pro historickou soutěž pro děti. Původní myšlenka vycházela z kopírování populárního pořadu ČT O poklad Anežky české, ale tam soutěžili jednotlivci, my jsme chtěli zapojit co nejvíc dětí, a proto jsme zvolili týmy o 4 – 6 členech. Každý rok zvolíme určité téma, které pak rozpracujeme do cca 20 – 25 kontrol. Ty soutěžící týmy navštěvují v libovolném pořadí a plní na nich často nečekané úkoly. Nejde nám totiž jen o vědomosti (ale samozřejmě je nevynecháváme), ale také o schopnost reagovat na nečekané, o týmovou spolupráci, aktivní zapojení a podobně. Na každém stanovišti mohou týmy získat 10 bodů, na konci pak vyhlásíme celkové vítěze. Výběr témat se většinou pojí k určitému výročí, ale také se snažíme brzy po sobě neopakovat blízká období (proto jsme letos nešli do první republiky, před čtyřmi lety jsme totiž měli období před první světovou válkou, před třemi pak druhou světovou válku), a tak jsme se rozhodli pro Marii Terezii a 18. století, které jsme ještě nikdy nedělali. Loni jsme měli pravěk, předloni Jana Lucemburského a mládí Karla IV. Nejde nám jen o velkou historii (data, panovníky), ale o dobové souvislosti, každodenní život, kulturu té doby. Na soutěžící čekala například taneční kontrola (tu děláme pravidelně, vždy se zaměřením na tance té které doby), poznávání klasicistní hudby založené na Mozartovi, vojenský výcvik, na kontrole věnované dětem Marie Terezie museli přebalit panenku či přišít knoflík, vystřelili si z křesadlové pušky, zasedli do starých školních lavic a bavili se o školní reformě, potkávali hraběte Falkenštejna, ve kterém ti bystřejší odhalili Josefa II., který pod tímto jménem inkognito cestoval po monarchii, poznávali jazyky národů habsburské říše, hráli loutkové divadlo, doplňovali kramářské písně nebo se třeba museli uctivě chovat na audienci u Marie Terezie,“ popsal akci organizátor Michal Zábrš.

Každé soutěžní stanoviště bylo pojato divadelně, tak aby co nejméně připomínalo zkoušení u tabule. Nejlepší třem týmům je nabídnuta spolupráce na další pořádání akce a i letos nechyběli loňští či dřívější vítězové, dokonce ani ti z roku 2005. Z každé školy se mohou účastnit dva týmy. Kapacita této soutěže je pro 25 týmů, ale nak onec jich letos bylo 28. „Oslovujeme školy z třebíčského okresu, v podstatě od prvního ročníku se drží stejné školy a tak už ani ne- oslovujeme jiné, i když občas se sami ozvou (předloni se například sami ozvali ze Žďáru z biskupského gymnázia, a od té doby jezdí, mimo okres se také přidala ZŠ Brtnice,“ doplnil Zábrš.

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk