Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dnes začíná souboj o Hrad!

10.01.2013

Tak, a je to tady. Historicky první přímá volba prezidenta v České republice dnes začíná. Přesně ve 14 hodin se po celé České republice otevřou volební místnosti. Každý občan České republiky starší osmnácti let bude moci do volební urny hodit svůj hlas pro jednoho z devíti kandidátů.


Volby začínají

V pátek 11. ledna budou volební místnosti otevřeny od 14.00 hodin do 22.00 hodin. V sobotu 12. ledna pak od 8.00 hodin do 14.00 hodin. V sobotu večer bychom tak mohli znát jména dvou kandidátů, kteří postoupí do druhého kola prezidentské volby. Pokud tedy některý z kandidátů nezíská hned v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů. V takovém případě by se druhé kolo prezidentských voleb samozřejmě nekonalo. Zdá se to být ovšem velmi málo pravděpodobné. Druhé kolo se bude konat ve dnech 25. a 26. ledna. Volební místnosti budou otevřeny ve stejných časech jako o víkendu 11. a 12. ledna.

Kde jsou lístky?

Volební lístky byste už měli mít doma. Doručeny měly být do úterý 8. ledna. Nestalo-li se tak, nic se neděje. V případě, že lístky nemáte, vydá vám je okrsková volební komise přímo ve volební místnosti. Obálka by měla obsahovat devět volebních lístků (každý kandidát má svůj lístek). Označeny jsou čísly podle toho, které si každý daný kandidát vylosoval: 1 ? Zuzana Roithová, 2 ? Jan Fischer, 3 ? Jana Bobošíková, 4 ? Taťána Fischerová, 5 ? Přemysl Sobotka, 6 ? Miloš Zeman, 7 ? Vladimír Franz, 8 ? Jiří Dienstbier, 9 ? Karel Schwarzenberg. Volební lístek vedle jména kandidáta a čísla, pod kterým se o prezidentský post uchází, obsahuje i informace o tom, zda byl kandidát navržen občany nebo má podporu některé z parlamentních politických stran.

Je to hračka

Samotná volba je zcela jednoduchá. Volební lístek se jménem vámi vybraného kandidáta vsunete za plentou do úřední obálky (vydá vám ji okrsková volební komise) a obálku poté vhodíte do volební urny. Tím je vše hotovo. Třeba ještě připomenout, abyste si do volební místnosti sebou nezapomněli vzít doklad o totožnosti (důležitá je hlavně platnost dokladu). Bez něho vám volební komise neumožní volbu.

Kde se hlasuje

Hlasovat můžete ve volební místnosti volebního okrsku, kde jste zapsáni. Jinde můžete hlasovat pouze v případě, že jste si na příslušném obecním či městském úřadě vyzvedli do středy 9. ledna volební průkaz. S ním pak můžete hlasovat v kterémkoliv volebním okrsku po celé České republice. Hlasovat můžete i doma, a to v případě, že vám váš zdravotní stav neumožní dostavit se do volební místnosti. Okrsková volební komise přijde s přenosnou volební urnou k vám domů. Je ovšem třeba tuto skutečnost včas nahlásit příslušnému obecnímu úřadu nebo přímo okrskové volební komisi.

Jak to bude dál

Jak již bylo řečeno, druhé kolo prezidentských voleb proběhne 25. a 26. ledna. Volební lístky tentokrát nedostanete do schránek, ale obdržíte je přímo ve volebních místnostech.

Jméno nového prezidenta České republiky budeme znát nejpozději 26. ledna pozdě odpoledne či večer. Na Hrad ovšem nezamíří okamžitě. Současný prezident Václav Klaus totiž ve své funkci končí teprve 7. března. V ideálním případě nás pak další prezidentská volba čeká na počátku roku 2018.

Jak volit, už víte. Teď už je jen na vás rozhodnout se, koho volit. Výběr je bohatý a hlavně pestrý, takže si snad vybere každý.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk