Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Po tři dny se v Zámostí, čtvrti zapsané na seznam UNESCO, vrátíme do 20. až 30. let minulého století. Letní pohodovou atmosféru s mnoha lákadly a atrakcemi si jistě užijí nejen turisté.
(foto: Ilustrační foto: Irena Brelová)

Dneškem ožije židovské město

12.07.2012

Třebíč-Zámostí - Tři dny bude trvat akce, během které Zámostí, lidově řečeno Židy, procitne ze spánku a vrátí se do idylické doby, kdy nikdo nic netušil o blížící se válce a stará čtvrť si žila svým poklidným životem. Tedy do 20. až 30. let minulého století. Tři dny budou moci návštěvníci využít služeb kostýmovaných průvodců a průvodkyň, kteří je provedou Domem Seligmanna Bauera. Kostýmy však nemají být jediným překvapením, které bude v tomto jedinečném Židovském muzeu čekat.


Organizátoři slibují, že v křivolakých uličkách budeme moci potkat potulné muzikanty zpívající klezmery, prodejce dobrot všeho druhu, veselého kamelota, rozjařené tanečníky, kramáře i řemeslníky.

Zajímavým místem, které rozhodně nebude chytré vynechat, je chráněná kavárna Vrátka, provozována handicapovanými. Vždyť speciální židovské laskominy se pečou právě v jejich vyhlášené pekárničce. Dobroty ke kávě však nebudou to jediné, co Vrátka nabídnou. Těšit se můžeme na drátkování, práci s hlínou, hrnčířský kruh, tkaní na stavu? a u všech těchto řemesel nemusíme zůstat jen pasívními pozorovateli, ale můžeme si vyzkoušet svoji zručnost a ledasčemu se přiučit.

V sobotu o půl sedmé rozezní prostor okolo kavárny alternativní rocková skupina Jezerel, takže kdo má rád tvrdší muziku, měl by si udělat čas.

Na třídě Leopolda Pokorného na nás budou čekat trhovci. Strakatého zboží našich přátel z východu se však bát nemusíte. Nabízet se bude česká řemeslná kvalita za rozumnou cenu. Na dvoře domu č. p. 19 bude parkovat nablýskaný veterán i s kostýmovanou obsluhou a v patře velký tkalcovský stav na tkaní látek.

Chybět nebudou ani projížďky na lodích, o které se postará Přístav vodních skautů Žlutá ponorka. Z vodní hladiny si tak budete moci prohlédnout jak nedávno dokončená protipovodňová opatření, která změnila vzhled nábřeží, tak židovské město, které má z této vskutku „žabí perspektivy“ zcela jinou atmosféru.

Zámostí prostě ožije letní pohodovou a idylickou atmosférou, kdy je na vše dost času, kdy si s přáteli nebo milou osobou můžeme sednout třeba do kavárničky a nad výbornou kávou přikusovat židovské dobrůtky a klábosit o nepodstatných věcech. Kdo třebíčskou židovskou čtvrť navštívil před měsícem, kdy její ulice ožily dobou hraběte Chorinského, má zhruba správnou představu, jak to v Židech bude vypadat. A kdo to v předprázdninovém shonu nestihl, má jedinečnou možnost to napravit.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk