Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Na Silvestra 2010 proběhl pohřeb vlakové dopravy, teď ji čeká znovuzrození.
(foto: red)

Do Jemnice zase budou jezdit vlaky

07.12.2017

JEMNICE (pch) - Krásný vánoční dárek přišel v úterý 5. prosince do Jemnice ze sídla Kraje Vysočina. Rada kraje schválila objednávku veřejné dopravy na železniční trati Moravské Budějovice - Jemnice. Zatím nejde o plnohodnotnou dopravu, ale pouze o víkendový a svátkový provoz, a to v období od Velikonoc do Dušiček. „Je to první krok a jsme za něj moc rádi,“ řekl starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.


Veřejná osobní doprava na trati skončila 31. prosince 2010. Vlaky bude provozovat soukromá firma Railway Capital. „Je to výsledek toho, že jsme celé ty roky s krajem jednali, a to věcně a konstruktivně,“ podotkl Miloslav Nevěčný.

Podle našich informací k posunu došlo i díky tomu, že na postu náměstka pro dopravu došlo ke změně, kdy Libora Joukla vystřídal Jan Hyliš. S náměstkem Jouklem nebylo totiž jednání nikdy jednoduché.

Víkendový provoz znamená, že trať nebude zrušena a bude i nadále fungovat. Obnovení plnohodnotné dopravy zatím ale moc reálné není. „V nejbližších letech se to asi nezmění. Buďme realisty,“ říká jemnický starosta. Správa železniční a dopravní cesty nabídla v roce 2017 trať k prodeji, trať byla nabídnuta za vyhláškovou cenu 94 milionů Kč. V prvním kole nikdo o trať neprojevil zájem. Miloslav Nevěčný je názoru, že nyní by se trať už prodávat neměla a měla by zůstat ve správě Správy želeniční a dopravní cesty.

Vlakový spoj by měl jezdit třikrát denně z Moravských Budějovic do Jemnice (8.05, 12.05, 16.05) a třikrát denně z Jemnice do Moravských Budějovic (7.15, 11.15, 15.15). Tyto vlaky ještě o prázdninách doplní už tradiční výletní vlak, s odjezdy 12.50 z Jemnice a 14.15 z Moravských Budějovic.

Trať z Moravských Budějovic do Jemnice byla zprovozněna v roce 1896. Dne 24. července 1996 byla tato železniční trať prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk