Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do zámku se vrátí klienti

08.01.2020

NOVÉ SYROVICE (mach) - Ústav sociální péče Nové Syrovice prošel kompletní proměnou. Někdejší zámeček má za sebou dvouletou rekonstrukci a kromě stavebních změn dostál i změně svého názvu. Počínaje 1. lednem 2020 byl přejmenován na Domov Nové Syrovice.


Novosyrovický zámeček slouží k účelům sociálních služeb od roku 1996. Poslední zásadní historickou přestavbou prošel na přelomu let 1820 až 1830, kdy byl opraven ve klasicistním stylu, od počátku šedesátých letech minulého století sloužil pro sociální účely.

Původně plánované opravy dosluhujících interiérů a původní řešení problémů se statikou a zatékáním do střechy se po zahájení prací ukázaly jako nedostačující a v objektu bylo za stálého dohledu památkářů obnoveno téměř vše, co je možné v rámci stavebních i dalších činností provést.

Budova dostala novou kompletní střechu, kterou krášlí repliky původních zámeckých komínů. Dochované zůstaly například i malované trámy z vrstvených konstrukcí. „V rámci rekonstrukce domova byly vyměněny výtahy, objekt má k dispozici pro vytápění nově dva kondenzační kotle a disponuje moderní záložní elektrocentrálou,“ popisuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla s tím, že díky dobovým fotkám mohlo být obnoveno i kování hlavního vnitřního vchodu, kam se rukou uměleckých kovářů vrátily původní erby.

Stavební akce se vzhledem k nečekaně vyskytnutým dalším problémům poněkud protáhly. „Z důvodu vysokých nároků památkového ústavu na zachování původních a hojně se zde vyskytujících stavebních prvků nebo jejich konzervování se opravy zámku protáhly zhruba o rok,“ informoval Martin Kukla. Konečný účet za opravy a nové vybavení se vyšplhal na 80 miliónů korun.

Už v první polovině ledna se do opravených prostor krajského Domova Nové Syrovice vrátí všichni klienti s diagnózou závislosti na alkoholu. Provoz ústavu sociální péče byl na nezbytně nutnou dobu přemístěn do náhradních prostor v Želetavě. V současné době je v péči ústavu 75 klientů, do 22 nových ložnic se postupně nastěhuje 78 obyvatel, o které se bude nadále starat padesátka zaměstnanců, z toho 11 pracovníků v tzv. přímé péči a 8 ergoterapeutů.

Foto: Kraj Vysočina

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk