Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Domluvte se, kupte si mobilní katr a dříví pořežte

05.10.2018

TŘEBÍČ (ap) - Smrk není sprosté slovo. I nadále se má v našich lesích vyskytovat. Ale smrků má růst v budoucích smíšených lesích na Vysočině mnohem méně, než dnes, kdy zde smrky umírají vlivem sucha a působením kůrovců. I takové informace zazněly v malém sále budovy Fórum v Třebíči ve čtvrtek 27. září během prezentace pro veřejnost, kterou uspořádala Česká lesnická společnost v rámci informační kampaně „V zájmu lesa“.


Modelování budoucího vývoje klimatu ukazuje, že smrk do nadmořských výšek 700 m.n.m. z naší krajiny prakticky vymizí. Také lesy na Třebíčsku v posledních letech čelí suchu, extrémnímu větru a dalším projevům klimatických změn, jaké v Česku nemají obdoby. Nejhůře se se změnami počasí vyrovnávají smrkové lesy. Kvůli mělkým kořenům se hůře dostávají k vodě, jsou oslabené a jen obtížně čelí kůrovci nebo cizopasným houbám, se kterými by si zdravý strom snadno poradil.

Nechtějí se ho zcela vzdát

Lesníci ale zatím na smrk zcela nezanevřeli. „Nechceme se ho zcela vzdát, protože plní výchovnou funkci pro ostatní dřeviny a kryje půdu. Bez něj by holá plocha vyschla daleko rychleji. Do budoucna v lesích zůstane jen velmi omezeně, ale patří tam,“ řekl v Třebíči ředitel lesního a vodního hospodářství státního podniku Lesy České republiky Jiří Groda.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Pokračování na straně 2.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk