Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pozor na detaily.
(foto: Šárka Uhrová)

Eko baba jaga není žádné strašidlo

19.05.2011

Třebíč - Babu jagu známe především z pohádek našich východních sousedů a zpravidla představuje zlou čarodějnici, zpravidla bydlící v chaloupce na kuří nožce, se kterou není radno se setkat.


V podstatě milá stařenka

Zcela jinou zkušenost však mají děti ze Základní školy Třebíč, Horka-Domky na Václavském náměstí. Již třetím rokem je navštěvuje baba jaga, která nejenže je nestraší, ale přináší jim hry, zábavu a poučení.

Hry s babou jagou proběhly poprvé před třemi lety a jednalo se vlastně o takový sportovní den pro první stupeň, který paní učitelky pojaly trošku netradičně. Baba jaga totiž školu na Václavském náměstí navštěvuje vždy v období pálení čarodějnic, a tak se tato tematika přímo nabízí.

Již po dva roky se však čarodějnice rozhodla děti nejen pobavit a potrénovat, ale také poučit. Aby bylo od začátku jasné, v čem hodlá děti vzdělávat, přidala si před anonymní označení baba jaga ještě eko. Akce této pokrokové čarodějnice tedy dostala název Eko baba jaga a kromě již vzpomínaného pálení čarodějnic připomíná 22. duben. Děti si tak Den Země připomenou a užijí opravdu důkladně.

Týmová spolupráce

Akce to není ledajaká, protože ten den se dá do pohybu všech 310 dětí prvního stupně. Aby toho nebylo málo, pozvány byly i děti z okolních mateřských škol, kterých přišlo 50. Od učitelek vyžaduje bezvadnou týmovou spolupráci a nadšení pro hru. Vždyť překvapení, která mohou čekat na trati, je třeba řešit okamžitě. Cenami nejvyššími jsou poháry baby jagy, které si před třemi lety děti samy vyrobily z kašírovaného papíru. Slouží dodnes a věřte - nevěřte, jsou stále krásné a žádané. Inu čarodějnice.

K lípě a zpět

Letos byla pro děti připravena pětikilometrová trasa vedoucí přes Kostelíček, do Libušina údolí, k lípě, která v polích majestátně hlídá cestu na Pekelňák a zpět ke škole. Hned v první soutěži musely děti prokázat, že jsou soutěže baby jagy hodny. Za úkol neměly nic snazšího než let na koštěti. I Harry Potter s tím měl poprvé trochu problém! Žáci z Václavského náměstí to však zvládli hladce, a tak mohli vyrazit dál.

Z Kostelíčku je skvělý rozhled, a tak ideální místo k orientaci v rodném městě. V Libušině údolí zase roste spousta druhů stromů, které bylo třeba určit. Na trase ještě museli poutníci poznat zpěvné ptactvo a známá místa v Třebíči, to však již podle obrázků.

Ještě jednou spolupráce

Výkony z jednotlivých etap byly bodovány a do poslední chvíle nikdo netušil, jak obstál. Slavnostní vyhlášení pořadí i s předáním pohárů a diplomů proběhlo v tělocvičně. Nadšení vítězů bylo veliké, ale poražen nebyl nikdo. Cílem podobných akcí totiž není porážet soupeře, ale naučit se spolupracovat s kamarády, poznat trochu jinak okolí školy a předvést znalosti, získané během školního roku. A to dokázali všichni. Spokojená může být nejen baba jaga, ale také Zdravé město Třebíč, z jehož grantového systému byl projekt podpořen.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk