Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Energetická špička trvala od devíti do jedenácti

26.01.2012

Třebíč - Středeční dopoledne navštívila Třebíč osobnost, kterou rozhodně stojí za to vidět a slyšet. V sále kina Pasáž přednášela vybraným žákům partnerských škol Skupiny ČEZ jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Akce trvala od 9 do 11 hodin.


Podobnou akci každoročně organizuje JE Dukovany, aby u mládeže podpořila zájem o techniku a energetiku. Vhodnější osobnost, než je paní Drábová, si lze jen těžko představit. Vyposlechnout tuto atomovou lady, jak je někdy přezdívaná, je jistě dobré, ať již máte k jaderné energetice vztah jakýkoli. Navzdory svému postavení není slepou propagátorkou energie z jádra, ale na svět se kouká s nadhledem a se starostlivou laskavostí.

Po více než hodinové přednášce byla naplánována beseda se studenty.

Hned jedna z prvních otázek poněkud překvapila. „Jaké je vaše vzdělání a vůbec kompetence?“ Dopřejme si tedy trochu informací: Dana Drábová skromně nazývá sama sebe venkovankou a žije v Pyšelech u Prahy. Vystudovala gymnázium v Říčanech.

V letech 1980 ? 1985 studovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. V letech 1994 ? 2000 se věnovala doktorskému studiu v oboru jaderná fyzika, získala titul Ph.D. V letech 1985 ? 1995 pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie ? později Státního zdravotního ústavu ? kde se zabývala ochranou před škodlivými účinky ionizujícího záření. Od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky.

V letech 1995 ? 1996 byla ředitelkou odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, v 1996?1999 pak ředitelkou Státního ústavu radiační ochrany.

Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je od listopadu 1999.

Přednáška se rozhodně nenesla v optimistickém duchu světlých zítřků. „Spíše jsem strašila,“ přiznala Dana Drábová. Hned nato doplňuje: „Ale takový svět je. Patříme k malé části lidí na planetě, kteří si užívají naprostého dostatku energie. Díky tomu se výrazně prodloužil náš věk a zvýšila jeho kvalita. Fosilní paliva docházejí. Je jedno, zda to bude za 52 nebo 100 let. Čeká nás návrat k obnovitelným zdrojům, které využívali naši předci. Především vodě a větru. Vývoj technologií využívající tyto zdroje tedy považuji za velmi důležitý.“

Zajímavý byl pohled do sálu během přednášky. Pozornějšími posluchači se jevila děvčata, vyděšená nebezpečenstvími světa, zatímco zraky hochů směřovaly kamsi dolů. Tam žhavili své energeticky velmi náročné dotykové telefony. Snad si činili poznámky?, neboť byli čilými diskutujícími. Snad nejzajímavější otázku položila Mgr. Mozorová ze SPŠT, když se zeptala na energetickou strategii Evropské unie. „Tristní,“ odpověděla Dana Drábová a pokračovala: „Nad společným zájmem a strategií stále převládají zájmy národní. Myslím, že Evropu mnohem více ohrožuje tato neschopnost spolupráce, než současná finanční krize.“

Přednáška i celá akce byla skvělá a dobře připravená. Doufejme, že si z ní studenti odnesli víc, než jen lepší skóre v oblíbené hře.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk