Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Francouze překvapily staleté kontakty Třebíče s Francií

22.04.2014

Třebíč - Více než sedmisetletou tradicí kontaktů Třebíče a francouzské kultury byla příjemně překvapena delegace z francouzského regionu Champagne-Ardenne. Hosté z Francie si totiž při čtvrteční návštěvě Třebíče prohlédli i baziliku sv. Prokopa, která je dílem dávné stavební hutě, pocházející z jihozápadní Francie.


Návštěva Francouzů v Třebíči byla doprovodným programem jejich pobytu na Vysočině u příležitosti zahájení výstavy ze sbírek francouzské Artotéky v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Jaký má přínos návštěva historického místa ve střední Evropě pro mladé francouzské umělce? „Je to druhé město, které zde navštěvujeme po Jihlavě. I pro moji tvorbu může mít smysl možnost objevování určité nové atmosféry. Jsou to historické základy, které patří ke kultuře země. Můžeme vidět, jaké jsou ty spojitosti i rozdíly mezi našimi zeměmi,“ řekla mladá malířka Anna Madia, která do Třebíče zavítala se svými kolegy výtvarníky Vincentem Odonem a Jeanem-Michelem Hannecartem.

„To, že v Třebíči stojí bazilika, kterou stavěli francouzští stavitelé, byla pro mě novinka. Vím, že kontakty mezi Francií a Českou republikou jsou dlouhé, ale že sahají do tak hlubokých kořenů, to mě tedy překvapilo. To jsem nevěděla. Teď už více chápeme náklonnost Čechů k Francii a to, proč je spolupráce tak spontánní i mezi našimi dvěma kraji,“ řekla referentka oblasti vizuálních umění Julia Vaillant, která je produkční výstavy „Artotheque ephemere 3”.

K čemu slouží a co je to vlastně Artotéka, z jejichž sbírek nyní můžeme vidět ukázky současného francouzského umění v Jihlavě?

„Naší rolí je pomáhat zejména finančními dotacemi umělcům, aby mohli v klidu tvořit. A potom je samozřejmě potřeba se nějakým způsobem přesvědčit, zda se ta jejich díla dostávají na veřejnost a oslovují ji. Artotéka je právě jedním z těchto prostředků,“ vysvětlila paní Vaillant. Základní myšlenkou je, aby se umělci setkávali v rámci nějakého kolektivního projektu. A potom také, aby prostory pro vystavování, což nemusí být nutně specializované výstavní síně, poskytovaly třeba i školy a další veřejná zařízení. „To má také co nejširší veřejnosti umožnit spatřit díla i setkávat se s umělci. Na začátku jsme si stanovili cíl, aby se díla dostávala do povědomí v rámci našeho regionu, ale nyní poskytujeme podporu pro to, aby mohla být prezentována na území celé Francie. Prostřednictvím Artotéky umožňujeme našim umělcům, aby mohli vystavovat i v zahraničí a setkávat se s tamními výtvarníky,“ dodala paní Vaillant.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk