Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

FRANTA vystavuje v Malovaném domě

03.07.2018

TŘEBÍČ (ap) - Výběr z malířské tvorby z let 1958 - 2000 třebíčského rodáka Františka Mertla, známého pod uměleckým jménem FRANTA, představuje v těchto dnech Galerie Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči. Čtvrteční vernisáž se stala významnou společenskou událostí, protože se jí zúčastnil osobně i sám umělec, dlouhodobě žijící ve francouzské oblasti Nice.


Třebíčský rodák František Mertl (1930) v letech 1952 až 1958 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1958 žije v jižní Francii, v Provence. Stal se významným světovým malířem, jehož dílo je zastoupeno například v Guggenheimově muzeu v New Yorku. Současná expozice v Malovaném domě představuje kolekci Frantových obrazů a kreseb ze sbírky Jaroslava Souše, který se s Frantou seznámil v roce 2003.

Po dramatické emigraci umělce za jeho životní láskou do jižní Francie byla malba tehdy třicetiletého malíře českého původu ještě pod vlivem jeho učitele na pražské akademii Miroslava Holého. Zároveň však Franta maloval figurální kompozice mohutných, sochařsky cítěných objemů s náznakem kubiziující stylizace. Tehdy byl Franta uchvácen i prací rybářů v okolí Nice. Tuto etapu na výstavě dokumentují obrazy jako Mateřská láska, Ženy pod sprchou nebo Rybář. Počátkem 60. let se ale Franta zabýval i krajinomalbou a v okolí Nice namaloval třeba i chudou zemědělskou usedlost.

Ve druhé polovině 60. let za- ujala malíře lidská figura v pohybu a její malířské zachycení v duchu nového realismu. V 70. letech pak malíř vystupňoval napětí mezi nahou lidskou postavou či jen jejím torzem a strojovou civilizací. Mnohá z těchto pláten vznikla jako umělcova reakce na nemocniční prostředí v době, kdy panovaly obavy z těžkého onemocnění jeho syna Pierra.

Nejobsáhlejší kapitolu Frantovy tvorby pak představují obrazy, inspirované autorovými častými návraty do „černé“ Afriky. Malíř ji navštěvoval opakovaně dvacet let mezi léty 1961 – 1980 a z těchto pobytů si přinesl řadu dojmů, které malířsky i sochařsky zpracovává dodnes. Také tušové kresby na výstavě dokládají, že Franta je suverénní figuralista, jemuž dokonalá znalost anatomie lidského těla umožnila maximálně uvolnit kresebný i malířský přednes ve prospěch dynamicky nanášených barevných past. Mezi vystavenými díly najdeme i studie k největší Frantově olejomalbě Svědek (1993/94), která se dnes nachází v muzeu v japonské Nagoye, kde pro ni postavili speciální budovu. Dílo s motivy rozervaných lidských těl Franta namaloval pod dojmem masakrů v bývalé Jugoslávii. Výstava je otevřena denně kromě pondělí: 10-12, 13-17hod. a potrvá do 19. srpna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk