Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Gottwalde, Gottwalde, tak si tě našli

08.04.2013

Jemnice - Mezi čestnými občany Jemnice figuruje ještě nyní, na jaře roku 2013, první dělnický prezident Klement Gottwald. „Upozornil nás na to pan Luboš Tesař na zasedání našeho zastupitelstva 14. března tohoto roku,“ uvedl jemnický místostarosta Petr Novotný.


Luboš Tesař našel zmínku o čestném občanství Klementa Gottwalda v knize Dějiny Jemnice, a to konkrétně na straně 356 v kapitole, kterou pro knihu zpracoval vedoucí moravskobudějovického archivu Petr Jičínský. „Pro nás to byl impuls a rozhodli jsme se požádat pana Jičínského o vyhledání tehdejšího zápisu,“ dodal Petr Novotný. Zápisy se najít podařilo.

Slavnostní schůze se sešla v Jemnici 18. listopadu 1948 v 19 hodin a měla prakticky jediný bod, a to jmenování Klementa Gottwalda čestným občanem Jemnice, a to u příležitosti jeho dvaapadesátých narozenin. Předseda tehdejšího MNV Jan Kratochvíl nejprve přednesl obsáhlý projev o životě Klementa Gottwalda a poté předložil plénu návrh na čestné občanství. Součástí návrhu bylo i přejmenování sadů Obůrka na Gottwaldovy sady. „Návrh byl přijat potleskem pléna MNV i posluchačů. Po utišení potlesku bylo hlasováno zdvižením ruky. Pro návrh hlasovali všichni přítomní členové MNV i náhradníci členy MNV zastupující,“ píše se v zápisu ze schůze.

Jemnická delegace ve složení Jan Kratochvíl, Bohumil Coufal, František Smolka, Jaroslav Samek a František Bělík pak 19. července 1949 předala přednostovi kanceláře prezidenta republiky Dr. Červíčkovi diplom čestného občanství. Ten zdůraznil, že prezident republiky přijímá s čestným občanstvím i povinnost starat se o město.

Vedení města se celou věcí zabývalo a v programu květnového zastupitelstva bude bod, který bude navrhovat odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk