Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hasiči tu nejsou jen kvůli vosám

07.06.2019

TŘEBÍČSKO (pch) - Jakmile se oteplí, stávají se z hasičů s trochou nadsázky entomologové. Zásahy proti obtížnému hmyzu jsou stále častější, i když by to tak nemuselo být a hasiči by se mohli věnovat smysluplnější činnosti. „V minulých letech hasiči během letních měsíců zaznamenali i stovky výjezdů k odstranění vosích hnízd a včelích rojů. Ne vždy je ale nutné k likvidaci volat právě hasiče,“ říká tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.


Je nutné zdůraznit, že hasiči zasahují vždy, když hrozí nebezpečí z prodlení. Tedy v případech, kdy je ohrožen lidský život či zdraví. Mezi odůvodněné zásahy tak patří odstraňování rojů v místech, kde je velká koncentrace lidí. Tedy školy, dětská hřiště, úřady, centra, tam kde je přítomen alergik, senioři, nemocnice a podobně. „Hasiči přitom zasáhnou vždy, když je naplněna zákonná podmínka hrozícího nebezpečí z prodlení, tj. že je nebo by mohl být ohrožen lidský život nebo zdraví. Není-li tato podmínka naplněna, tak hasiči na místo události vyjet nemohou a oznamovatel se musí obrátit na specializovanou firmu,“ konstatuje Musilová.

Rozhodnout, zda je naplněna daná podmínka, je úkolem operátora tísňové linky. „Ten od volajícího získá informace a na jejich základě operační důstojník krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina posoudí, zda je podmínka naplněna a výjezd jednotky hasičů opodstatněný,“ říká jasně tisková mluvčí a dodává: „Dochází však také k případům, kdy volající událost zkreslí a velitel zásahu po příjezdu k místu události zjistí, že zásah hasičů není nutný. Pak je zásah proveden za úhradu nákladů nebo jej hasiči neprovedou vůbec a z místa události odjedou zpět na základnu.“

Velkou měrou může sám občan zabránit usídlení hmyzu ve svém obydlí, tím že provede utěsnění netěsností střechy, fasády, odstraní dutiny. Tím sníží možnost usídlení a donutí hmyz zahnízdit v přírodě, kde nikoho ne- ohrožuje.

„O způsobu provedení zásahu na místě rozhoduje na základě provedeného průzkumu velitel zásahu. Nejčastěji je k odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu použit vysavač, kterým je roj nasát a následně zlikvidován. V případech, že se jedná o včelí roj, pak hasiči velmi úzce spolupracují s místními včelaři. V žádném případě však nelze neznámé roje kvůli hrozícímu rozšíření nákazy včelařům odchytávat,“ vysvětluje mluvčí.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk