Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Havelkova Želetavka a Gebauerovy létající plavkyně

19.02.2020

JIHLAVA (ap) - O rozdílných přístupech k tvorbě, jak se proměnily za posledních skoro sto let, se může milovník výtvarného umění přesvědčit v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.


V budově na Komenského ulici č. 10 tam návštěvník mezi přírůstky galerie spatří obraz jemnického rodáka, Romana Havelky (1877 -1950) nazvaný „Údolí Želetavky“. Malíř ho namaloval kolem roku 1928 a zachytil na něm okamžik hry světel a rytmus barev. Obraz je dokladem Havelkovy věrnosti přírodním tématům. Do Podyjí se tento malíř vracel pravidelně i v době, kdy žil v Praze. Přestože přes dvacet let studijně pobýval i v zahraničí, hluboké údolí řeky Dyje zůstalo jeho životním tématem. A na rozdíl od svých souputníků se nebránil romantismu při ztvárňování vyhlédnutých motivů. Obrazy, které v moravském Podyjí maloval bezmála padesát let, mají po letech i dokumentární hodnotu, zprostředkovávají nám krásu kraje, dnes pohřbeného pod hladinou přehrady. Vedle své malířské práce Havelka působil i jako ilustrátor a psal také lyrické verše. Mezi léty 1923 – 40 zastával funkci předsedy Sdružení výtvarných umělců moravských, jehož čestným předsedou zůstal až do své smrti ve Znojmě, kde náhlá nemoc zakončila jeho životní cestu.

Významným současným umělcem je sochař Kurt Gebauer (1941), který je dnes emeritním profesorem Ateliéru veškerého sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Gebauer je i členem proslulého Volného seskupení „12/15 Pozdě, ale přece“. Do obecného povědomí se zapsal jako autor, který do vysokého umění a vážného sochařství vnesl téma trpaslíků a „létajících soch“. Jednu takovou létající plavkyni můžeme spatřit zavěšenou i nad schodištěm galerie v Jihlavě. Gebauerovy plavkyně se ale obvykle vznášejí v korunách stromů. Jsou otevřeně erotické i poetické, hmatatelné i snově prchající. Žijí nepochybně v tom samém světě, ve kterém skotačí i Ge- bauerovi trpaslíci. Gebauerův „Sen o létání“, realizovaný na přelomu tisíciletí v zámku v Hradci nad Moravicí, však ukazuje, že létání nemá účel v tom, aby nás přeneslo z místa na místo. Naopak, létání je cílem samo o sobě. Dá se tedy říci, že jen umění nás osvobozuje od Ikarova pádu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk