Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hlubinné úložiště a chaos v konání státu

24.05.2019

Třebíčsko - Slovenský premiér Peter Pellegrini koncem dubna na Evropském jaderném fóru v Praze řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko a Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně a že by obě země měly diskutovat, zda situaci nevyřešit společně. Český premiér Andrej Babiš na to tehdy reagoval tím, že země zatím v této věci nepokročily. Myšlenka, že by ČR a Slovensko mohly společně řešit otázku budoucího úložiště radioaktivního odpadu vzbudila údiv i nevoli.


„Mám na to takový názor, že momentálně musí i předsedové vlád ctít legislativu, která to zakazuje. A ta říká, že každý stát si jaderné odpady, které vyprodukoval na svém území, musí sám likvidovat. Je to v atomovém zákoně. To stále platí. Ale jak říkala předsedkyně SÚJB Dana Drábová i tady v Rudíkově – každý zákon, kromě fyzikálního, se dá změnit. Takže pokud taková úvaha bude na obou stranách dvou států a jejich legislativa se sjednotí, tak to asi teoreticky možné je,“ okomentoval v úterý tento týden schůzku premiérů starosta Rudíkova Zdeněk Souček a pokračoval: „ Transport vyhořelého paliva v kontejnerech Castor je možný určitě teoreticky také. Myslím si, že aby každý stát budoval za tolik miliard díru na odpad, je ekonomický nesmysl. To nemůže skončit jinak, než že bude nějaké centrální úložiště třeba pro celou Evropu. Ale ne samozřejmě zrovna u nás.“ Podle rudíkovského starosty dnes žijeme v době překotných změn a názorů, v době, „kdy SÚRAO s námi od výměny ředitele nekomunikuje, takže nevím, co se v této situaci děje.“

Snad se obce v lokalitě Horka dozvědí více 30. května, kdy se má uskutečnit schůzka s novým ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Janem Prachařem. „Chce za námi přijet na naši lokalitu a seznámit nás s dalším postupem, co mají v plánu,“ prozradil starosta Souček.

Stát je chaotik?

Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, ke vzniklé situaci řekl: „Konání státních institucí a jejich zastupitelů je jeden velký chaos. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží hasit požár mezi SÚRAO a obcemi a nový ředitel SÚRAO se dušuje, že změní přístup v komunikaci s občany, předseda vlády si jenom tak mimochodem domluví s premiérem spřáteleného státu spolupráci ve vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu.“

Ředitel SÚRAO se představuje

Nápad na vytvoření společného hlubinného úložiště radioaktivních odpadů pro Česko i Slovensko zaregistrovali i v obcích z lokality Na Skalním. „Já osobně si myslím, že to byl takový momentální nápad někoho a že to asi pravda nebude. Zatím platí, že se každý stát musí vypořádat s vyhořelým jaderným palivem sám,“ konstatoval starosta Zárubic Luboš Křivánek.

Ředitel SÚRAO Jan Prachař se obcím v lokalitě Na Skalním představil minulý týden v Lipníku. „Slíbil, že se bude snažit zlepšit komunikaci s našimi obcemi. Dozvěděli jsme se, že se znovu uvažuje také o přepracování vyhořelého paliva a jeho použití v nových reaktorech. Zatím se to ale zkouší jen ve zkušebním reaktoru v Belgii,“ řekl na dotaz Horáckých novin starosta Lipníka Miroslav Svoboda.

Konference

Účastníci nedávné konference, která se konala 14. a 15. května v Praze, se při jejím ukončení shodli, že ukončení palivového cyklu je otázkou nanejvýš aktuální, kterou je třeba řešit již nyní a na základě současných znalostí hledat nejlepší řešení. Nelze se založenýma rukama čekat na převratnou technologii. Na druhé straně musí být všichni maximálně otevření, přijímat a aplikovat ty nejlepší postupy a technologie, které intenzivní řešení problému přináší.

Zrušit pojistku?

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 47 členů měst, obcí i spolků požádala předsedu vlády Andreje Babiše o vysvětlení jeho slov o mezinárodním úložišti vysoce radioaktivních odpadů. V otevřeném dopise vyjádřila vážné znepokojení nad možností, že by pod jejich obcemi mohl skončit i zahraniční odpad a zmínila, že nyní platná legislativa ukládání jaderného odpadu z jiných zemí v České republice nepovoluje.

Ve své tiskové zprávě ze 14. května platforma uvádí, že „případná dohoda se Slovenskem nebo s dalšími zeměmi o uložení vysoce radioaktivních odpadů ale znamená nutnost zrušit důležitou pojistku v atomovém zákoně, kterou je dovoz cizího jaderného odpadu za účelem uložení v České republice zakázán. Až doposud s odkazem na ni uklidňovaly zodpovědné státní úřady obavy lidí, žijících v místech, kde hledají úložiště.“

Je doba zúžování

Za pomoci expertních skupin chce SÚRAO v příštím roce zúžit počet vytipovaných míst pro hlubinné úložiště, aby do tří let bylo možné vybrat dvě. Do roku 2025 je nutné vybrat finální lokality, kde zač- ne stavba do roku 2050. Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk