Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Jan Kučera
(foto: pch)

Hosté letošního festivalu Václava Hudečka – část 1.

06.08.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Ve dnech 17. - 19. srpna proběhne v Moravských Budějovicích další ročník Hudebního festivalu Václav Hudeček a jeho hosté. A jaké hosty si letos pozve?


Plzeňská filharmonie

Hudební těleso s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným na jevištích v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA. V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné Tai Murray, Pascal Rogé, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capuçon. V současné sezóně se objevují v dramaturgii sólisté jako jsou Michaela Fukačová, Julian Pflugmann, Nikita Boriso-Glebsky nebo Gabriela Demeterová. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek. V roce 2017 získal ocenění Umělecká cena města Plzně šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let, jednalo se o nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater s Plzeňskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno. Od roku 2013 je Plzeňská filharmonie pořadatelem festivalu Smetanovské dny. Šéfdirigentem filharmonie je od sezóny 2018/2019 Ronald Zollman a hlavním hostujícím dirigentem Tomáš Brauner.

Jan Kučera

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera se narodil roku 1977 v Klatovech a patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek.. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu (nejprve asistent tehdejšího šéfdirigenta Vladimíra Válka, v sezonách 2008–2010 na pozici dirigenta). Jan Kučera je od sezony 2015/2016 šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru.

Barbora Řeřichová

Barbora Řeřichová (roz. Perná) se narodila v Hradci Králové. Po absolvování pražské konzervatoře ve třídě Jiřiny Markové-Krystlíkové pokračovala ve studiu zpěvu na Akademii múzických umění u Magdalény Hajóssyové. Již během studií na konzervatoři hostovala v Národním divadle moravskoslezském jako Arsinda (Traettův Potulný rytíř), Barbarina (Mozartova Figarova svatba v přebásnění Jaromíra Nohavici) a Sophie (Massenetův Werther).

V Divadle J. K. Tyla v Plzni hostovala jako Musetta (Pucciniho Bohéma) a Terinka (Dvořákův Jakobín), v ND v Praze momentálně hostuje jako Barbarina (Mozartova Figarova svatba), První žnec (Smetanova Libuše) a připravuje se na roli Amora (Offenbachův Orfeus v podsvětí). V minulosti se účastnila pěveckých kurzů v Riva del Garda u Miety Sighele a Veriana Luchettiho. V únoru letošního roku absolvovala mistrovské kurzy Josého Cury s následným pozváním v rámci koncertní sezóny 2016/2017 u Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Jan Hora

Jan Hora je český varhaník a hudební pedagog, profesor Akademie múzických umění v Praze a pražské konzervatoře. Vyrostl v Moravských Budějovicích a první varhanní lekce dostal od tehdejšího místního varhaníka Karla Klatta. Jan Hora má rozsáhlý a stylově všestranný repertoár, který začíná barokní a rokokovou hudbou. Vedle varhanního díla J. S. Bacha a starých českých mistrů (Černohorský, Zach, Seger, Brixi, Kopřiva, Kuchař) hraje romantickou literaturu (Felix Mendelssohn, Johannes Brahms) i autory 20. století (Paul Hindemith, Olivier Messiaen, Leoš Janáček, Petr Eben, Miloslav Kabeláč aj.).

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk