Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Sobotní koncert nejkrásnějších melodií světa měl obrovský úspěch, a to hlavně díky třem protagonistům (zleva) – Mariánu Vojtkovi, Andy-Louise Bogza a Václavu Hudečkovi.
(foto: František Hruška)

Hudeček po deváté a opět skvěle

22.08.2016

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Mezinárodní hudební festival Václav Hudeček a jeho hosté si už po léta drží velmi dobrý standard. Výjimkou nebyl ani letošní, už devátý ročník. Ten už tradičně začal v pátek večer na zámku Riegersburg v Rakousku.


Václav Hudeček a Barocco sempre giovane zahráli skladby velikánů evropské hudby Bacha, Vivaldiho, Mozarta, Telemanna a nezapomněli ani na našeho Jakuba Jana Rybu.

V Moravských Budějovicích začal festival sobotním koncertem Nejkrásnější melodie světa v podání speciálního festivalového orchestru, zpěváků Andy-Luise Bogza a Mariána Vojtka a samozřejmě nechyběly ani housle Václava Hudečka. Zámecké nádvoří zaplnilo na 1 200 nadšených posluchačů, kteří si vynutili hned tři přídavky a s interprety se loučili bouřlivým „standing ovation“.

Starosta města Vlastimil Bařinka při zahájení festivalu připomněl, že je rok od roku složitější takový festival ufinancovat, ale díky vstřícnosti sponzorů a především velkému zájmu posluchačů se to zatím daří. „Děláme hodně muziky za málo peněz,“ doplnil ho Václav Hudeček. A letošní program jen dokazuje, že se to daří.

Skvělý byl i nedělní odpolední program v kostele sv. Jiljí, který nesl název Odpolední setkání s královským nástrojem. Na varhany hrál Pavel Svoboda, který se před nedávnem umístil na druhém místě v nejprestižnější světové soutěži varhanních mistrů v Lipsku. Škoda jen, že moravskobudějovický kostel nepojme více lidí.

Vrcholem festivalu se pak stal nedělní večerní koncert Čechomoru. Ani tady nemohl chybět Václav Hudeček, který si nejprve zahrál dvě skladby s Karlem Holasem. Pak se k nim přidal Franta Černý a postupně celý Čechomor a začala velkolepá show rockové lidové muziky. Patnáct stovek nadšených diváků si vyžádalo několik přídavků. Úplnou tečku za festivalem udělal velkolepý ohňostroj.

„Festival se i letos povedl, a to hlavně díky zájmu diváků. Ten je velký, a to nás moc těší,“ řekl starosta Vlastimil Bařinka, který už nyní přemýšlí nad ročníkem příštím, jubilejním desátým. „Už máme s Václavem určitou vizi a věřím, že ji dotáhneme do konce a příští ročník bude stát opravdu za to,“ dodal.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk