Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hurdiska není jen stropní tvarovka, ale i soubor

18.12.2018

TŘEBÍČ (mach) - Ochotnickým divadelníkům se na Třebíčsku daří. Mezi diváky po celém okresu každoročně míří s novými kusy kupříkladu ochotníci z Budišova nebo třeba z Čechočovic. Jsme zkrátka taková líheň zapálených amatérských herců a hereček. Trošku specifickým amatérským souborem je Hurdiska Třebíč.


Hurdiska, ano čtete správně. Toto pojmenování stavebního prvku si velmi trefně za svůj název vybralo seskupení amatérů při Střední stavební škole v Třebíči. Školní divadelní soubor pod režijním vedením Mgr. Evy Růžičkové vznikl již před patnácti lety. Členy souboru jsou učitelé (zejména Mgr. Martin Michálek) s občasnou výpomocí rodinných příslušníků. Soubor však tvoří především žáci školy a ti se pochopitelně střídají. Důležité je, že každoročně se sejde dobrá parta, která se amatérskému divadlu věnuje s chutí a s radostí.

Za dobu své existence nastudoval již jedenáct divadelních kusů. Jádro repertoáru tvoří zejména divadelní kusy Divadla Járy Cimrmana z pera oblíbené dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Hrají také hru Osvobozeného divadla Osel a stín, pohádku Lotrando a Zubejda a nezaleknou se ani klasiky v podobě Moliérovy komedie Lakomec.

Divadelní soubor Hurdiska vznikl v roce 2003, kdy nastudoval první představení u příležitosti 25. výročí založení školy. Další hry byly předvedeny vždy na vánočním slavnostním shromáždění školy, většinou ve velkém sále třebíčské Pasáže, takže na opravdových „prknech, znamenajících svět“. Hurdiska vystupuje také při dalších příležitostech. Letos se veřejnosti představila například na jaře v rámci programu Nezvalovy Třebíče 2018 v prostorách městské knihovny.

My jsme měli příležitost zastihnout Hurdisku během akce Vánoce na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde v sobotu 8. prosince odehráli pohádku – nepohádku Drak aneb O drakovi mezi námi a v nás. Představení sklidilo velký úspěch u malých i velkých diváků. Sem tam pozapomínaný text, padající kulisy či drobná nehoda, kdy odkopnutá dračí hlava skončila vinou hlavního hrdiny v klíně nic netušícího diváka, nakonec vůbec nebylo na škodu. Naopak, tím blíže herci k divákům měli a tím více si získali jejich sympatie. Vtipně sehraný divadelní kus, ale není jen k pobavení, nýbrž nás nutí k zamyšlení. Jak sám název napovídá, jde o draku v nás, o maloměšťáctví, prodejnosti lidských duší, bezpáteřnosti společnosti. Pozornému diváku nemohlo ujít několik vtipných replik, které se ve smyšleném příběhu úmyslně prolínají s aktuálním společenským a politickým dění. Nebyla by to ale pohádka (nebo nepohádka?), kdyby vše neskončilo dobře. Elza se dočkala Lancelota, strašlivý drak přišel o všechny tři hlavy, správce byl po zásluze potrestán a prostý lid konečně prozřel.

Stavební škola nedávno oslavila již 40. výročí svého vzniku. U této příležitosti byla slavnostně zprovozněna nová kuchyň s jídelnou. Prostorná jídelna nebude sloužit pouze strávníkům. Vedení školy zde nechalo vybudovat velké pódium a počítá s tím, že zde bude pravidelně dostávat prostor divadelní soubor Hurdiska k jeho představením. Doufejme, že se už brzy dočkáme nastudování dalších zajímavých kusů.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk