Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jedinečnost heraltického zdroje vody je ohrožená

24.04.2019

Heraltice (ap) - Zima je za námi, je tu jaro, ale nastává pravděpodobně další suché období. Z hlediska vodohospodářského se hlavní zdroj pitné vody pro Třebíčsko - Vranovská přehrada - během uplynulých měsíců naplnil. Takže do sezóny vstupujeme s dobrou zásobou vody,“ konstatoval ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.


Co se týče vydatnosti prameniště v heraltických lesích, zprávy odtud jsou částečně také potěšující. V posledních měsících loňského roku se vydatnost prameniště pohybovala kolem deseti až jedenácti litrů vody za vteřinu. Průměr prvního čtvrtletí letošního roku je však šestnáct vteřinových litrů. „Takže můžeme říct, že minulá poměrně vlhká zima se vsakováním tajícího sněhu svých charakterem alespoň krátkodobě vydatnosti heraltického prameniště pomohla. Jeho vydatnost je aktuálně o padesát procent vyšší než byla na konci loňského roku,“ konstatoval ředitel třebíčských vodáren Hedbávný. Kvůli nyní již panujícímu suchu však tento dobrý trend nebude mít zřejmě dlouhého trvání a vydatnost prameniště bude opět klesat. „Sucho je prognózováno a charakter současného počasí tomu odpovídá. Vlastně už od poloviny února je jaro, takže to zlepšení v Heralticích vidíme jako příznivé, ale bohužel krátkodobé,“ posteskl si Hedbávný.

Kůrovec útočí

Na vydatnost prameniště má samozřejmě vliv stav heraltických lesů, jejichž ohrožení je dnes kombinací sucha a přemnoženého kůrovce. Chystá se tam proto letos další a poměrně masivní kácení. Jímací území vodního heraltického zdroje je pokryto zhruba milionem kubíků lesa. Loni bylo z tohoto objemu vytěženo asi 70 000 kubíků dřeva a letos by to mohlo být až 200 000 kubíků. To by už byla zhruba třetina heraltického lesa. Ani takové kácení přitom nemusí být konečné. Mizení heraltického lesa zřejmě bude pokračovat. „A bude mít určitě vliv na náš vodní zdroj ať již z hlediska vydatnosti, která bude víc kolísat, ale i z hlediska kvality vody. Pokud tam zkrátka z jedné třetiny nebude les, který měl onu filtrační, vyrovnávací, tlumící a ochrannou schopnost, tak se to musí zákonitě projevit v kolísání vydatnosti i kvality vody,“ řekl Hedbávný a pokračoval: „Bude z něho pravděpodobně běžný podzemní zdroj, více náchylný ke kolísání vlivem srážek a tání. Obáváme se proto, že jedinečnost heraltického zdroje, který fungoval osmdesát let, bude ohrožená.“

Pokračování v tištěných novinách.
Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk