Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pohled do nové expozice sochaře Josefa Klimeše v Horácké galerii.
(foto: ap)

Josef Klimeš – Rovnováha

16.12.2019

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ap) - Nová dlouhodobá expozice, věnovaná dílu sochaře Josefa Klimeše (15. 1. 1928 - 12. 1. 2018), byla zpřístupněna v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.


Akademický sochař Josef Klimeš byl rodákem z Mrákotína na Žďársku, odmaturoval na reálném gymnáziu ve Velkém Meziříčí a v roce 1954 absolvoval Akademii výtvarného umění v Praze. Nová expozice v Horácké galerii byla otevřena bezmála rok poté, co v Praze loni náhle zemřel. Výstava byla otevřena také při příležitosti výročí 17. listopadu, protože v řadě děl Josefa Klimeše se objevuje rovněž forma protestu, ať už třeba v díle Hrozba z roku 1958, které je autorovou reakcí na zamítnutí jeho výjezdu na EXPO 58 v Bruselu, nebo v portrétu spisovatele Borise Pasternaka. Na výstavě Expo 58 v Bruselu přitom Klimeš získal za svou železnou plastiku cenu Grand Prix.

Klimešova tvorba navazuje na klasickou linii českého sochařství. Expozice děl tohoto autora tak nyní v Horácké galerii uzavírá výstavní okruh, který vede přes Jana Štursu, expozici Od portrétu k monumentu a Vincence Makovského. Mezi známá Klimešova díla v exteriéru patří betonová plastika Rovnováha na branické straně Barrandovského mostu v Praze i podobně monumentální zastřešení schodiště na opačné straně mostu. Obě pocházejí z roku 1989. Klimeš je také autorem betonové plastiky Křídlo na průčelí hotelu President v centru Prahy nebo dřevěných reliéfů v sousedním hotelu InterContinental. Další Klimešova díla dotvářejí pražskou Františkánskou zahradu, hotel Thermal v Karlových Varech nebo stanici pražského metra Nádraží Holešovice. Klimešova bronzová socha Pohár byla v roce 1990 vybrána jako dar papeži Janu Pavlu II. při jeho první náv- štěvě Prahy.

Nová expozice Galerie Vysočiny prezentuje Josefa Klimeše v širokém záběru jeho tvorby od torz lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) až po portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například výše zmíněná největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

Kromě prezentace děl z vlastních sbírek Horácké galerie a ze soukromé sbírky bylo na výstavu zapůjčeno i několik děl z kolegiálních institucí – Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Celkem je na výstavě prezentováno 34 děl Josefa Klimeše.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk